Skip to content
gdzieś pomiędzy
Menu
  • O mnie
  • Gdzieś pomiędzy – czyli gdzie?
  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy
  • Czytamy dzieciom
  • Opowieści rodzinne
  • Galeria
Menu
Świąteczne domki pod choinka

Świąteczne opowiadanie

Posted on 23 grudnia 202111 lutego 2022 by Ola
kubek kawy pod choinką

Która to może już być godzina? – zastanawiała się Zosia, próbując odczytać cyferki na wyświetlaczu piekarnika. Szkoda, że nie jestem swoim własnym mężem – pomyślała z sarkazmem, wytężając wzrok, by rozróżnić malutkie cyferki – on już dawno krzyknąłby w przestrzeń pytanie o godzinę, czekając aż ktoś z domowników odpowie. Zosia nie krzyknęła, ale chcąc nie chcąc podeszła bliżej, bo nijak nie mogła z daleka odczytać tych cholernych cyferek.

No tak, już po czternastej. Za godzinę muszą jechać, a tu wszystko w rozsypce…

Zosia stłumiła westchnienie, zrobiła w myślach przegląd przekleństw, by stwierdzić, że żadnego jednak nie chce użyć i najspokojniej jak umiała, zawołała:

– Hej, kochane słoneczka moje, gotowi? Ja nie chcę się dziś denerwować! Ubrani? Porządek jest?

Idę sprawdzić, jak się nie będzie błyszczeć, to zaduszę! Jak Boga kocham, ostrzegam!!!

Z pokoi dzieci rozlegały się przeróżne odgłosy, jednak Zosi żadne nie kojarzyły się z pracowitym sprzątaniem, usuwaniem zabawek z podłogi, nie słyszała też odkurzacza. Nikt nie biegał z miotłą ani z naręczem brudnych ubrań. Zmywarka była puściutka, co znaczyło tylko jedno: wszystkie brudne naczynia leżały na szafkach i biurkach dzieci.

Oddech, Zośka, oddech – upomniała się matka i pod nosem zaczęła uspokajająco mamrotać sama do siebie:

– Weź daj kobieto spokój. Omówiliście wszystko tysiąc razy? Oczywiście. Omówiliście. Że mamy zdążyć na szesnastą, wszyscy to wiedzą. Przypominałaś już od rana też tysiąc razy. Daj im się teraz wykazać.

Rozejrzała się po „swojej” części domu, gdzie porządek najczęściej zależał od niej. Podłogi odkurzone, umyć nie zdążyła, ciągle ktoś biegał i w końcu było za późno, trudno. Lampki na choince jeszcze zapalone, przed wyjściem odłączą z prądu, na razie jeszcze tworzyły miły nastrój. Bo akurat nastroju to choince nie brakowało. Brakowało jej wykwintności, elegancji, kilku gałązek gdzieniegdzie, ale nastrój tworzyła miły. Domowy. Z takiego domu, gdzie gust każdego domownika jest inny. Z wysokiej, rozłożystej i miejscami prześwitującej na wylot choiny zwisały trzy szklane ocalałe bombki, dziecięce łańcuchy, przypalone pierniczki, drewniane bombeczki w kształcie autek. Rolę stylowych ozdób pełniły piękne szydełkowe gwiazdki i aniołki, które Zosia dostała kiedyś w prezencie od przyjaciółki, na szczycie zaś zamiast tradycyjnego czubka wisiały przedpotopowe aniołki z masy solnej. Rodzinna tradycja.

bombki na choince

Ciekawe – Zosia zmrużyła oczy, próbując wyobrazić sobie choinkę jak z instagrama – jak oni to, kurdzibąk, robią na zdjęciach? Przycinają te choinki pod wymiar czy jak? Doczepiają gałązki jak doczepia się włosy przy łysieniu? Hmm… Obok choinki na fotelach i sofie leżały ułożone świąteczne koce i poduszeczki, jedna w sowy z czerwonymi czapeczkami, druga w reniferki a trzecia zupełnie bez powiązania w kolorowe roboty transformersy. Pasowała do świątecznego wystroju, jak obecny rząd do rządzenia, ale synek nie pozwalał jej odłożyć. Stanowczo.

Zosia czule poklepała poduszkę, ułożyła na regale parę wysuniętych książek, niektóre na pół świadomie pogładziła po okładce, po czym uspokojona już zupełnie stwierdziła, że może iść do dzieci bez nerwów. Przechodząc obok stołu spojrzała jeszcze na stygnące makowce, które miała przywieźć na wspólną Wigilię i na wielki gar sałatki jarzynowej. Wystawią go na noc za okno, bo w lodówce się nie zmieścił. No cóż, kto nie lubi sałatki jarzynowej… Zosia była już na schodach prowadzących na piętro dzieci. Stojąc na ostatnim schodku nabrała oddechu i… oto nagle powietrze przeciął zosiny ostry, nauczycielski GŁOS:

– DOBRA, FERAJNA, KONIEC LABY!!! IDĘ! To ostatnie ostrzeżenie!

Po całym piętrze zadudniły mniejsze i większe kroki, czwórka dzieci zaczęła w końcu przygotować się do Wigilii. Zewsząd rozległo się „mamo, ale…”.

kawa, prezent i ozdoby pod choinką

Zosia wykrzywiła twarz w grymasie ni to złości ni to rozbawienia i ruszyła do pierwszych drzwi. Otworzyła je, oczywiście najpierw lekko pukając. Nie chciała się kłócić z najstarszą córką, nie dziś. - No jak tam, Haniu? – zagadnęła, patrząc z rezygnacją, jak ta szybko klika kciukami po ekranie telefonu z nachmurzoną miną typu „Jestem zbuntowaną nastolatką i nic mi nie zrobicie!”. - Co, jak tam? – burknęła uroczo Hania, blondynka w wieku lat siedemnastu – najchętniej nigdzie bym nie jechała, nie mogę zostać? Tam będą…

– Tak, wiem – wtrąciła Zosia – tam będą ludzie. Dasz radę. I zobacz, nie pytam, co ubierasz, masz swój gust, ubierz się jak uważasz. Widzisz, jak fajnie? Świat nie jest taki zły!

Córka spojrzała na nią z mordem w oczach, żeby za chwilę przytulić się mocno.

– Mamo – zaczęła nagle z zupełnie nowym zapałem – a wiesz, co dodały Wydatne Chłopaki na swoim kanale? Pokażę ci!

– Hania, proszę! Nie teraz, na Boga! I porządku tez nie odpuszczę, nie ma mowy. Masz czas do piętnastej. I nie denerwuj się, tylko działaj!

Matka wygłosiwszy tę monumentalną przemowę motywacyjną zaczęła z gracją wycofywać się z zagraconego pokoju, omijając stosy rysunków, zeszytów, książek, podręczników, albumów ze sztuką, ozdobionych latającymi swobodnie papierkami po cukierkach i starymi skarpetkami. Przypomniała jej się niedawna rozmowa, kiedy spytała córkę:

– Czemu ty masz taki bałagan u siebie, dziecko?

– A czemu ty masz taki porządek? – usłyszała.

– Bo lubię. Proste. Tak jest przyjemniej,

– To ja mam tak samo – oznajmiła Hania tryumfalnie – tylko na odwrót!

Zosia poszła do następnego pokoju, gdzie w eleganckim sweterku siedział jej najspokojniejszy syn – Jędrzej. Dziesięcioletni Jędrek ubrany był perfekcyjnie, szary sweter podkreślał niezwykły kolor jego oczu. Zosia często zastanawiała się, co za myśli kryją się za tym szaro – niebiesko – zielonym spojrzeniem. Jędrzej był jak jeden z tych ludzi, w których oczach dostrzegamy smutek i mądrość całych pokoleń, odległych o setki lat kalendarzowych, ale bliskich poczuciem tego samego bólu.

Jędrek stał przy oknie, zapatrzony w ciemniejące niebo, gdzie powoli bure chmury skradały wszelkie przebłyski słońca. Zosię mimo woli przeszył dreszcz, kiedy nagle synek odezwał się głośno:

– Mamo, myślisz, że będą… pierogi? Ruskie?

Złowrogi nastrój prysł. Mama Jędrka roześmiała się z ulgą, poczochrała jasne włosy swego lubiącego pierogi dziecka i wychodząc z uporządkowanego pokoju rzuciła jeszcze:

– Pierogi? Na Wigilii? No co ty, pomarzyć możesz!

Jędrek prychnął i wesoło pobiegł jeszcze przed wyjściem do łazienki, zanim będzie zajęta przez pozostałych domowników.

dziecięca bombka na choince

Zosia już tymczasem dostała się w sam środek wojennej zawieruchy. W pokoju dwójki najmłodszych dzieci SuperZingsy walczyły z Transformersami, używając jako broni świetlnych mieczy ze Star Wars oraz laski pastuszka, elementu jasełkowego stroju Sławka. Sławek, jako dzielny pastuszek, przesiedział swoje przedszkolne jasełka w grupie pięciolatków, przy ognisku zrobionym sprytnie z choinkowych lampek i czerwonego tiulu. Ale śpiewał swoje kolędy głośno i wyraźnie, a w domu nieustannie męczył wszystkich pytaniami o sens kolejnych zwrotek.

Sławek walczył kijem pastuszka, jego o rok starsza siostra Julka broniła się mieczem a wchodząca do pokoju matka o mało nie oberwała jednym i drugim. Bez zbędnych wyjaśnień odłożyła „miecze” i nie zwracając uwagi na protesty rodzeństwa zaczęła wydawać polecenia.

– Zingsy idą tu – wskazała kolorowe wiadro – a roboty do skrzyni. Nie, nie mamy czasu na jeszcze chwilkę, zaraz jedziemy do babci! Na Wigilię! Chcecie, żeby Gwiazdor was ominął? – nie zdążyła rozwinąć swej jakże twórczej myśli o postraszeniu dzieci brakiem prezentów i rózgą, a w oczach małego Sławka już zaczęły pojawiać się łezki, jego rączka automatycznie sięgnęła do włosów, by je uspokajająco zakręcić sobie na palcu.

– Nieplawda! – krzyknął histerycznie – Gwiazdol przyjdzie! Przyyyyyjdzieee!

„O rany, chciałabym być teraz gdzie indziej… Ot, na brazylijskiej plaży, na ten przykład! – pomyślała mama czwórki dzieci w wieku wszelkim i żona roztargnionego męża – morze szumi, nie ma histerii, jest słoneczko…” Westchnęła lekko, wracając myślami do swojskiej rzeczywistości i spokojnie przytuliła najmłodsze dziecko. Sześcioletnia Juleczka widząc to, jak zwykle zaczęła naśladować mamę i pocieszała braciszka:

– On psyjdzie, zobacys. I będzie miał pełno prezentów, i dla ciebie, i dla mnie, i dla wsystkich! – pogłaskała braciszka po jego blond loczkach i kończyła sprzątanie. Nowa kłótnia już już wisiała w powietrzu, bo Sławek nie kwapił się opuścić kolan mamy i pomóc siostrze, więc Zosia nieomylnym wyczuciem nabytym po latach wychowywania dzieci swoich i szkolnych, sama zaczęła sprzątać, śpiewając przy tym głośno: „Przybieżeli do Betlejem PASTERZE, grając skocznie dzieciąteczku NA LIRZE! CHWAŁA NA WYSKOŚCI, CHWAŁA NA WYSOKOŚCI,  A…

– A co tam było dalej? – spytała drapiąc się widowiskowo w głowę – a co na ziemi? Dinozaury?

– Pokój! – krzyknęły dzieci zgodnie.

– Nie, nie pokój – zaczął swoją ulubioną zabawę Sławek – Kupa!

– Nie, nie sama kupa. Kupa i siki! – Julka też niestety nie wyrosła jeszcze z etapu tematów kupaśnych.

– Ja mam z wami jechać do babci? Matko jedyna, ale porażka. Ręce do góry – Zosia ściągała z dzieci dresiki i wciskała je w wyjściowe gajerki i bufiaste sukienki.

– Mamo! A Julka oglądała film nie dla dzieci! – przypomniał sobie Sławek – taki film, że nawet ty nie możesz go oglądać! On był od, od… siedmiu lat! Nie, on był od miliona lat!

– Dziecko, wciągaj te skarpetki. Julka, nie oglądamy strasznych i głupich rzeczy, prawda? No, chyba jesteście gotowi.

W tym momencie rozległ się trzask zamykanych drzwi i z dołu dobiegło do nich pytanie:

– Która godzina?!

Zosia przewróciła oczami, ucieszyła się, że Robert wrócił na czas i machinalnie poprawiła jeszcze fryzurę Juleczce, jako jedynej z rodzeństwa mającej ciemne włosy i brązowe oczy, co nadawało jej czasem wygląd tajemniczej księżniczki z zamorskich krain. Dziewczynka wraz z rodzeństwem zbiegła po schodach.

Na dół mama zeszła jako ostatnia. Przy drzwiach przepychali się już wszyscy, przeciskając się nawzajem, szukając butów, kurtek, czapek, swoich drobiazgów. Zosia dopilnowała jeszcze spakowania pachnących pomarańczową skórką makowców, z lodówki wyjęła śnieżnobiały tort i ostrożnie wręczyła go Robertowi; na co on uznał za stosowne poudawać, że tort wymyka mu się z rąk.

– Ha. Tak. Cała się śmieję, uwierz mi na słowo – mruknęła i rozejrzała się jeszcze ostatni raz, czy nikt niczego nie zapomniał. Wsiadając do samochodu przysłuchiwała się rozmowie, mąż pytał dzieci:

– A paszporty macie?

– Jakie znowu paszporty, tato, co ty znów wymyśliłeś?!

– No jak to jakie! Kowidowe!!! Buahahaha!

– Jezu, tato, weź daj spokój!

– Tato, a co to znaczy kowidowe?

– Tato, a jak właściwie się ten Jezusek urodził? Maryi brzuch rozcinali czy jak?

– A co robił Pan Jezus jak był mały?

„No tak – pomyślała rozbawiona Zosia – dzień bez pytań to dzień stracony”. Odpowiadać zaczęła już Hania, wyjaśnianie świata młodszemu rodzeństwu traktowała jak swoją misję życiową, więc Zosia już spokojnie i szybko uścisnęła rękę męża na kierownicy. I w drodze na rodzinną Wigilię już nie wytykała nikomu żadnych wad. Ugryzła się w język parę razy, ale dzielnie zmilczała kolejne żarciki, przycinki. Udało jej się nawet uśmiechnąć…

prezent, ozdoby świąteczne pod choinką

Przyjechali do babci w samą porę. Uściski, rozgardiasz, pomieszane ręce przy przywitaniach. Kogo już przytuliłam, kogo jeszcze nie? Życzenia. Wiesz, byle zdrowie było. I pieniędzy dużo. I duzo plezentów! Wsystkiego najlepsego z okazji świąt, babciu, dziadku! Zobacz, to twój malutki kuzyn, niedawno się urodził, to jego pierwsze święta… No chodź, kochanie, nie wstydź się, mama jest obok. Powiemy razem: Wesołych Świąt! A ty nie uciekaj do łazienki! Wracaj do gości!

I Tobie jeszcze tyle chcę powiedzieć. Że pamiętam, jak może być źle, więc dziękuję za wszystkie dobre chwile. Że pamiętam samotność, więc dziękuję, że jesteś. Tyle razy myślałam, że straciłam wszelką nadzieję, a jednak jesteśmy tu, dalej razem. Czy Nadzieja rodzi się znów i znów?

– Mama, a po co są Święta?

– Bo w naszych sercach znów rodzi się miłość. Mamy nadzieję, że dobra jest na świecie więcej. Chcemy się tym cieszyć.

– No, to kto barszczyku a kto grzybowej?

– A pamiętacie…

– Tylko nie o polityce! I tak, rozmowy o pandemii będą traktowane jak rozmowy o polityce i banowane! No co taka cisza…?

– Cicho, cicho! Ciii, słyszycie? Kto to tam chodzi gdzieś za oknem? Słyszycie dzwonek?! Mój ty Boże, to Gwiazdor! Chodź Gwiazdorku, usiądź!

– No, to chwila spokoju. Dzieci zajmą się prezentami, można kawę. Tylko zaraz, ma ktoś baterie? Nie? O kurdzibąk…

 

Opowieści rodzinne. Jędrek. Zima – część 1

Powiązane wpisy:

o pisaniu - ilustracja zeszytu i długopisu, ułożonych na torebce nad jeziorem, na plażyO pisaniu. Gdzieś pomiędzy - czyli gdzie?Gdzieś pomiędzy – czyli gdzie? Smutne, rozczarowane dzieckoO dziecku, co jest mądrzejsze od mamy rzeka zimąOpowieści rodzinne. Zima – część 3

11 thoughts on “Świąteczne opowiadanie”

  1. Kasia pisze:
    23 grudnia 2021 o 18:30

    W nosie mi bulgocze, i tyle! Już lubię tą rodzinę! I czekam na więcej!

    Odpowiedz
  2. J. Bartczak pisze:
    23 grudnia 2021 o 19:56

    Dziękuję i niezmiennie podziwiam. Radosnych i spokojnych Świąt w gronie Spokojnej Zrównoważonej i Opanowanej Rodzinki

    Odpowiedz
  3. Hanna pisze:
    23 grudnia 2021 o 20:24

    Łezka mi się zakręciła cudowne opowiadanie szczególnie że rozpoznaje niektóre postacie to takie fajne Udostępniłam niedawno taką refleksje co to jest Boże Narodzenie otóż zawsze kiedy wybaczamy komuś krzywde kiedy mówimy ze kochamy kiedy pomagamy potrzebującemu kiedy dziecko się do nas przytula i mówi kocham cię i tak dalej czyli chodzi o miłość w sercu i okazywanie jej cieszę się na jutro dobrej nocy moja kochana twórcza córko ❤️

    Odpowiedz
  4. Bergamotka pisze:
    23 grudnia 2021 o 20:44

    Jezus Maria, nie kupiłam baterii !!!!
    Dzięki Ola 🙂 Dobrze, że przeczytałam dziś, a nie jutro wieczorem.
    Mam już zwyczaj, że do Twoich nowych wpisów robię sobie dobrą herbatę w ładnym kubku i siadam w miłym miejscu, akurat posprzątanym. Dobra literatura wymaga odpowiedniej oprawy. Wspaniałych Świąt kochana, dla Ciebie i dla Was wszystkich 🙂

    Odpowiedz
  5. Anna pisze:
    23 grudnia 2021 o 21:13

    Oluś, zgromadziliśmy się wszyscy razem w pokoju Wojtka i przeczytałam im Twoje opowiadanie… Olka nawet nie drgnęła, a Wojtek wsłuchiwał się w każde słowo. Uwielbiamy z Radkiem te chwile, a Twoje opowiadanie sprawiło, że czas był naprawdę magiczny. Dziękujemy brawo!

    Odpowiedz
    1. Ola pisze:
      23 grudnia 2021 o 21:19

      O matko! Ale czad! To bym w życiu nie wymyśliła! Bardzo się cieszę!!!

      Odpowiedz
  6. Ola pisze:
    23 grudnia 2021 o 21:18

    Dziękuję Wam bardzo! I przyznam się, że mam postanowienie nie martwić się przez Święta – zawsze będzie czas po – i po prostu cieszyć się egoistycznie tym, co jest dobre naokoło mnie. A z Zosią to mam przeczucie, że jeszcze się spotkamy, ona tak łatwo nie odejdzie!

    Odpowiedz
  7. Ania pisze:
    11 stycznia 2022 o 17:15

    Bardzo wciągający kawałek, postacie jak żywe, dialogi lekkie i bardzo naturalne! Naprawdę wciągające opowiadanie!

    Odpowiedz
    1. Ola pisze:
      12 stycznia 2022 o 12:16

      dzięki Aniu! ja chyba naprawdę zacznę pisać 😉 żeby w moim wieku takie rzeczy o sobie odkrywać… 🙂

      Odpowiedz
  8. Hanna pisze:
    18 grudnia 2022 o 11:46

    Pisz Olu pisz pisz ta rodzinka musi żyć dalej czekam z utęsknieniem masz niebywałe ogrom y potencjał twórczy i czytam z radością ❤️❤️❤️

    Odpowiedz
    1. Ola pisze:
      19 grudnia 2022 o 18:37

      Dzięki, Hanuś 🙂 Żeby tylko czasu było więcej… Alę będę próbować!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kontakt
PRZYGRYWKA
Trochę snującego się jazzu.
Prosto z knajpki, gdzie rozmawia się o życiu, o miłości, gdzie ucieka się od codzienności. Idziecie też?

Ola, siedzi w oknie, zdjęcie czarno - białe, melancholijne, bo tematem jest czas
To ja, Ola, zapraszam do mojego zwykle uśmiechniętego świata. Choć chwile zwątpienia, goryczy i szarości też tu są, co zrobić... Też tak masz? To się zrozumiemy!
Poczytasz u mnie o życiu codziennym, o polecanych książkach, o wychowaniu. Znajdziesz też chwile z dobrą muzyką!
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • Opowieści rodzinne. Prawie lato – część 5. O Paulince
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 4
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 3
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 2
  • 28 dni

Najlepsza strona w sieci: w dziurawych trampkach.

Powieść w odcinkach: Opowieści rodzinne

Często zaglądam: miss ferreira julia rozumek

gdzies.tam.pomiedzy

Dawno, dawno temu, żyła sobie dziewczynka. Lubiła słuchać bajek i baśni, ale nic się z nich nie nauczyła. 
Nosiła czerwony płaszczyk, tańczyła w czerwonych bucikach, od ludzi brała czerwone jabłka. 
I pewnego dnia zaczęła wymyślać swoje bajki...

#cośczerwonego dla @52zdjecia ❤

A czerwona książka na zdjęciu to Jak zawsze  Z. Miłoszewskiego, niezmiennie polecam :)

#temattygodnia #52zdjęcia_11_2023 #gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagram #bookstagrampl #kochampisać #kochamczytać #czerwień #letsmakephotographyfunagain #photography
Florka. Z pamiętnika ryjówki Roksana Jędrzejews Florka. Z pamiętnika ryjówki
Roksana Jędrzejewska-Wróbel 
Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo Literatura

Może kiedyś będziecie iść do biblioteki, żeby poszukać czegoś fajnego dla dziecka. Może kiedyś będziecie szukać czegoś lekkiego i ładnego do poczytania w czasie choroby synka. Może wasza córka będzie się nuuuudzić.
To wtedy poszukajcie Florki. Florka to ryjówka, która opisuje swoje dni w zeszyciku - pamiętniku. Takie zwykle, codzienne życie, wiecie, jak to każda ryjówka, a to kałuża wyschnie, a to trudno się z kimś zaprzyjaźnić, a to czasu się szuka, żeby rodzice tak się nie spieszyli... Takie codzienne sprawy, opisane z dużą dozą humoru.
Na pewno spodobałoby się dzieciom w przedszkolu, muszę kiedyś spróbować! 

#gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagrampl #czytamydzieciom #całapolskaczytadzieciom #polecamksiążkę #polecamdladzieci #kochamczytać #czytambolubię #florkazpamiętnikaryjówki #florka #roksanajędrzejewskawróbel #jonajung #wydawnictwoliteratura #zbiblioteki #wczytujebiblioteke  #zbiblioteki
Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? To n Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? 
To nie jest podchwytliwe pytanie, odpowiedź jest prościutka:
 najpiękniejsze miejsce na świecie to przytulna księgarnia, gdzie można wypić kawę. 
A nie, jednak było podchwytliwe, bo najpiękniejsze miejsce na świecie to kawiarnia, gdzie można przejrzeć i kupić książkę! 
Ogólnie niedaleko mnie, pół godziny drogi pociągiem, 20 minut pieszo i jest: Vademecum w Gdyni ❤ 
A spotkać się tam z dobrymi ludźmi to czysta rozkosz! 

@w.dziurawych.trampkach
@anna.borkowskaobojska 
Paulina - Love you girls ❤❤❤

#nocnekadry #52zdjęcia_11_2023  #52zdjecia @52zdjecia
#temattygodnia #bookphotography #bookstagram #gdynia #mojemiejscenaziemi #książki #księgarnia #ksiegarniavademecum #kochamczytać #czytambolubię
Dlaczego niebo jest niebieskie. Monika Chylińska Dlaczego niebo jest niebieskie. 
Monika Chylińska, Dawid Myśliwiec
Ilustracje: Karolina Mądro-Jabłońska 
Wyd. UNB, Lublin 2022 

Lubię, jak ktoś umie wyjaśniać dzieciom naukę. Ja sama często w szkole udawałam, że coś umiem. Nawet miałam "Bardzo dobry" z fizyki, co oznaczało, że mam bardzo dobrą pamięć przy kompletnym niezrozumieniu o czym mówię... Potem trafiłam na taką nauczycielkę z chemii, że aż maturę chciałam z tego przedmiotu zdawać! Tak mnie zachwyciło, w wieku lat około 17, że zaczynam coś rozumieć:) 
A dziś często korzystam w pracy z dobrych opracowań. Albo z filmików kanału "Nauka, to lubię. Junior" Tomasza Rożka albo z takich właśnie książek, jak na zdjęciu.  Nazwisko Dawida Myśliwca to polecajka sama w sobie! 
I naprawdę można z dzieckiem zerówkowym, wczesnoszkolnym poczytać, zrozumieć i się zachwycić pięknem nauki! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #kochamczytać #czytambolubię #czytamdzieciom #polecamdladzieci #polecamksiążkę #ksiazkanaukowadladzieci #książkanaukowa #macierzyństwo #wyjaśniamy #naukowybełkot #dlaczegoniebojestniebieskie #dawidmyśliwiec #monikachylińska #karolinamądrojabłońska #lelonyodkrywają #ciekawedziecko #ciekawośćświata #polecamnauczycielomzerówki
Tuli-pucho-kłaczek Beatrice Alemagna (tekst i ilu Tuli-pucho-kłaczek
Beatrice Alemagna (tekst i ilustracje)
Wydawnictwo Wytwórnia, 2017

Książka dla dzieci od około 4, 5 lat do... do dorosłości. 
Nietypowa zarówno w treści jak i w stylu ilustracji - niejednoznaczna. Chwilami wręcz mroczna! A chwilami dowcipna i bardzo tuli-puchowa.
Mała Edyta myśli, że nie umie nic specjalnego, aż do dnia urodzin mamy. Szukając dla niej prezentu odkrywa, że umie znajdować wspaniałe, różowiutkie, pufające, włochatkowe, unikatowe stworzenia! A razem z Tuli-pucho-kłaczkiem odkrywa też, że ma w miasteczku wielu przyjaciół.
Książka jest króciutka, a zostaje w głowie na długo:)

#gdziespomiedzy #bookstagram
#bookstagrampl
#bookphotography
#kochamczytać #czytambolubię #czytamydzieciom #całapolskaczytadzieciom #polecamdladzieci #polecajki #polecamksiążkę #tulipuchokłaczek #wytwórnia #beatricealemagna #macierzyństwo #mamaidzieci #dlaprzedszkolaka 

Ps. Pierwszy raz zobaczyłam osoby, którym książeczka może się spodobać, mam nadzieję, że to dobry pomysł:)
O bibliotece Umberto Eco Wydanie z 1990r., Ossolin O bibliotece
Umberto Eco
Wydanie z 1990r., Ossolineum, z ilustracjami Marka Pijet

Panie Eco, wprosiłam się do Pana, rozsiadłam wygodnie, przyjęłam z chęcią kawę. Słucham. Kiwam głową, śmieję się z 19 punktów. Ale tak nagle koniec?! Już?! No wie Pan. Obrażam się. Żądam książki z esejami grubej na trzy palce, co najmniej. 
No dobrze, przyznaję, trochę zaimponował mi pański odczyt. Zwłaszcza w tym momencie, kiedy czuję, że Pan też się o biblioteki nie boi. Ileż to razy wieszczono z ponurym grymasem, że to już koniec, pas! A one trwają. Zmieniają się, ale trwają. Są czytniki, audiobooki, internety, ale są i zwykłe, staroświeckie książki i biblioteki. Czytanie to wciąż odkrywanie, to wciąż ekscytacja przy szperaniu na półkach. To wciąż przygoda. A wie Pan, piszę do Pana ponad 40 lat po pańskim odczycie. 
Owszem, jest pewien smutek w myśli, że tak wiele się zmienia... Sama pamiętam swoją miejską bibliotekę w Rumi, niedofinansowaną, nieremontowaną (dziś ten budynek jest już chyba zburzony), a ja mimo to wchodziłam tam z dreszczem emocji, czekając na to, co mi zaproponują moje bibliotekarki... albo co sama znajdę, wędrując między regałami. 
A w domu bawiłam się w bibliotekarkę. Zabawa, Panie Eco, wyglądała tak, że okładałam książki w szary papier, dawałam każdej numer, a potem spisywałam je wszystkie w specjalnych zeszytach. A jeszcze potem siadałam za biurkiem i nikomu nie pozwalałam nic wypożyczać.
Żartuję.
I tym żartobliwym akcentem kończę, panie Eco, za esej dziękuję. Kończę kawę, miło mi się z Panem gawędziło. Do zobaczenia zatem!
Pańska cicha wielbicielka ❤❤❤

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #bookphotography #umbertoeco #obibliotece #ossolineum #eseje #esejeoliteraturze #kochamczytać #mojemyśli #czytambolubię #niestatystyczny #polecamksiążkę #książka #dokawy
Kosmita Roksana Jędrzejewska-Wróbel Książka wy Kosmita
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Książka wydana przez Fundację ING Dzieciom i skosultowana przez Fundację Synapsis.

Kosmita? No pojawił się, tak to czasem jest. Nikt nie pytał rodziny Jelonków o zgodę ani jej brak. Tym bardziej nikt nie pytał samego głównego zainteresowanego. Zjawił się właśnie taki i zajada przy stole ulubioną zupę ogórkową. Dla poczucia bezpieczeństwa trzyma się swojej łyżki. I dla bezpieczeństwa nosi kominiarkę, bez niej czuje się... smutno, źle. 
A on i tak często czuje się smutno i źle, bo wie, że jest trochę jak z innej bajki... Dużo rzeczy robi inaczej, czuje inaczej. Martwi się, o swoją siostrę, o swoich rodziców - nie chce, żeby przez niego płakali. Chce, żeby go, takiego kosmicznego, kochali i akceptowali. Tak jak on kocha ich, choć długo nie umie tego powiedzieć.
Opowieść o autystycznym dziecku, pisana  z punktu widzenia siostry, której rodzi się taki właśnie a nie inny braciszek, i przeplatana listami tegoż brata. Nie brakuje całej gamy uczuć - żalu, gniewu, smutku, zmęczenia, ale też miłości, radości... 
Polecam w ramach edukacji w stronę empatii. Ilustracje Jony Jung, rysowanie jakby dziecięcą ręką, dodają kolejną warstwę do tekstu. 
A ja mam egzemplarz z biblioteki, gdzie autorka ręcznie napisała tak: 
"Kosmita... bo może wylądować wszędzie! 
Z nadzieją, że po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie przyglądał się innym od siebie bez zrozumienia. Bo wszyscy jesteśmy trochę kosmitami:)
Rosana
8 V 2013"

#gdziespomiedzy
#bookstagrampl
#bookphotography
#roksanajędrzejewskawróbel #kosmita #autyzm #polecamdladzieci #książkadlanauczycieli #książkadladzieci #macierzyństwo #kochamczytać #czytambolubię #niestatystyczny #fundacjaingdzieciom #książkadlarodzica  #książkadlaterapeutów #jonajung
Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o szt Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o sztuce poszukam coś w pokoju córki. Mogłam wziąć albumy o sztuce, jasne, ale ujął mnie za serce ten portrecik. Ujmuje mnie zresztą zawsze, jak wchodzę do jej pokoju... A że jest narysowany na ścianie, to już inny temat! 

I trzy zdjęcia z Gdyni, przespacerowanej w poszukiwaniu #trochęsztuki 

#gdziespomiedzy #temattygodnia #52zdjęcia_10_2023 #52zdjęcia #pieceofart #naścianie #letsmakephotographyfunagain #mojacórka #gdynia #artystycznie
Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale n Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale nie na zdjęciach 😉 

#gdziespomiedzy #gdynia #gdyniaofficial #pomorze #streetphotography #miasto #nadmorzem #spacerpomieście #spacerdobrynawszystko #zdjeciaztelefonu
Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie ra Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem. 
Przemek Staroń
Wyd. Agora

Nastolatki nie mają łatwo. No nikt nie ma, co nie? Ba, nastolatki to nawet mają lepiej, bo mogą sięgnąć po jedną ważną rzecz, której brakuje doroslym - po książkę-pomocniczkę na życiowe trudności... I mogą iść do Szkoły bohaterek i bohaterów. Dorosłych też tam wpuszczają? 
Szkoła... Przemka Staronia to książka, która łączy tematykę filozoficzną, psychologiczną, etyczną z szerokim polem literatury, zarówno współczesnej jak i starszej. Od Platona do Harrego Pottera i Dumbledora. Przez Gwiezdne wojny i Mordor po drodze i jeszcze po wielu innych drogach. A zawsze ciekawie, mądrze i empatycznie. Z humorem - ilustracje Marty Ruszkowskiej robią dobrą robotę. Jest też boleśnie szczerze. 
Polecam nie tylko nastolatkom, ale też rodzicom, nauczycielom... Można pójść do tej Szkoły ma wagary, serio! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #szkołabohaterekibohaterów #przemekstaroń #wydawnictwoagora #kochamczytać #czytambolubię #polecajki #polecamksiążkę #książkadlarodzica #książkadlanauczycieli #książkadlamłodzieży #książkapsychologiczna #książkafilozoficzna #etykaifilozofia #jaksobieradzićzżyciem
W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) I w r W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) 
I w ramach wyzwania @52zdjecia 
Ostatnio kuchnia jest dla mnie terenem walki, gdzie przegrywam na całej linii. Mam tylko nadzieję, że to w końcu minie :) Ileż można jeść kanapek z serem, no ludzie! 

#zjemcię #52zdjęcia_09_2023 #52zdjęcia #tematytygodnia #bezglutenu #celiakia #ciastozjabłkami #darkmoodphotography #gdziespomiedzy
Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgi Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień.
Alberto Manguel
Wyd. Drzazgi
Przekład Michał Tabaczyński

Ha! Wiedziałam! Wiedziałam,  że można być całkowicie zanurzonym w świecie słów i żyć czytaniem. I pisaniem. Jak autor Pożegnania... Wspaniałe są jego eseje. Niby spokojne i wyważone, a jednak co stronę byłam to zamyślona, to wzruszona, to zaintrygowana, jakbym czytała o miłości co najmniej!
Otwierając tę małą, niepozorną objętościowo książeczkę, miałam uczucie, że siadam z mądrym przyjacielem, w pokoju wypełnionym regałami. Na regałach ustawione są według tajemniczego klucza książki, sięgamy po nie, kiedy potrzebujemy wsparcia w rozmowie. Albo kiedy chcemy razem pomilczeć. Fotele z kraciastym odbiciem, lampki oświetlające nam strony,  gramofon z koncertem Bacha. Rozmawiamy o tworzeniu, o tajemnicach słów, o odpowiedzialności, o słownikach, o sprawiedliwości, o rozwoju, o tym, czy można zapisać sny, o bibliotekach - tych istniejących i tych zniszczonych, o pamięci...
I tylko szkoda, że te rozmowy się kończą. Tylko - czy na pewno? W książce pada cytat: "W moim końcu jest mój początek". Do zobaczenia zatem, panie Manguel! Do zobaczenia!

#gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagram #bookstagrampl #pożegnaniezbiblioteką #pożegnaniezbibliotekąelegiazdziesięciorgiemnapomknień #wydawnictwodrzazgi #kochamczytać #polecamksiążkę #polecajki #albertomanguel #eseje #kochambiblioteki #niestatystyczny
Mój Instagram

  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy

anegdotki dobry humor dziecko jesień kryminały książki malarstwo matka-feministka małżeństwo musierowicz muzyka mąż notatki nowy_dzień opowiadanie przepis reportaże rodzina rozmowy samo życie spokój współczucie wychowanie wyjaśnienie zdjęcia zdrowie święta żółte liście

życie i książki

Czyste okna, nadzieja, okapi i inne zwierzątka. Alleluja!

14 kwietnia 2022
życie i ...

Rozmówki rodzinne.

11 września 2022
życie i ...

Życie i… lodówka.

4 czerwca 2022
życie i ...

Przepis na kotleciki

23 września 2021
życie i ...

Żółte liście – część 3

5 listopada 2021
życie i książki

Opowieści rodzinne. Zima – część 3

4 lutego 2022
życie i ...

Krótka historyjka o (nie)konsekwentnym wychowaniu.

25 września 2021
życie i problemy

Żółte liście – część 4. I ostatnia!

25 listopada 2021
życie i problemy

Jesienne opowiadanie o listopadowym zmierzchu.

5 listopada 2022
życie i książki

Czytamy dzieciom – część 3

24 lipca 2022

© 2023 gdzieś pomiędzy | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme