Skip to content
gdzieś pomiędzy
Menu
  • O mnie
  • Gdzieś pomiędzy – czyli gdzie?
  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy
  • Czytamy dzieciom
  • Opowieści rodzinne
  • Galeria
Menu
Książki polecane do wpisu Jesteś ważny, wiesz?, otoczone pluszakami i sweterkiem

Jesteś ważny, wiesz?

Posted on 26 stycznia 202326 stycznia 2023 by Ola

Książki zebrane przeze mnie i przez moje dwuosobowe rodzinne jury w składzie: dzieć mały i dzieć stary. Książki - pomocniczki. Książki dla dzieci, ale i dla rodzica. Książki, co pomogą zacząć rozmowę na temat uczuć, problemów życiowych, strachów, ważnych tematów...

Po kliknięciu w zdjęcie przejdziecie do opisu ze strony wydawnictwa.

okładka książki Opowieści o tym, co w życiu ważne, na tle przytulnego sweterka

 Opowieści o tym, co w życiu ważne, Marek Michalak, Wydawnictwo Ibis

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, chociaż ja już z moją zerówką czytałam o patriotyzmie. Każde opowiadanie z tej mądrej książeczki jest na inny temat z zakresu humanistycznych wartości – jak tolerancja, wolność, nadzieja, poczucie własnej wartości – ogólnie tych opowieści jest 19. Łączą je bohaterowie – każda opowieść opiera się o doświadczenia rodzeństwa – Julki i Miłosza – i rozmów z ich rodzicami. Do tego mądre cytaty. Przytulne ilustracje Katarzyny Sadowskiej. I sam autor: Marek Michalak – był najlepszym Rzecznikiem Praw Dziecka, jaki był w polskich rządach.

Okładka książki Bajka o lęku

Bajka o Lęku, Agnieszka Jucewicz, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Bajka wprowadzająca w świat uczuć, podobna w zamyśle do lubianej przez dzieci bajki „W głowie się nie mieści”, ale prostsza w konstrukcji. Może być już dla dzieci przedszkolnych. 

„Wcale nie tak dawno temu, ani za górą, ani za lasem, tylko w niewielkim miasteczku, w trzypiętrowym bloczku nieopodal rynku, ni to ładnym, ni to brzydkim, mieszkali państwo Człowieczyńscy.”

I tym oto bohaterom rodzi się pięcioro dzieci: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Dorośli szybko zrozumieją, że te wszystkie uczucia kłębią się w jednym malutkim niemowlaku, ale dzieci dostają jasny przekaz, że każde z tych uczuć jest ważne i potrzebne, tak jak dla rodzica każde dziecko jest ważne i potrzebne. I kochane. Ilustracje: pomysłowe, takie w dziecięcym stylu, jak robione kredką. Oryginalne! Autorka to Marianna Sztyma.

Okładka książki z tekstami do relaksacji dla dzieci "Jesteś kimś wyjątkowym"

Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś  wyjątkowym, Martyna Broda, Wydawnictwo Mamania

Nie zwróciłabym uwagi na książkę, która ma taki, zdawałoby się, cudaczny pomysł jak „relaksacje dla dzieci”. No co jeszcze! Ale! Kiedyś przyniosła ją do klasy jedna dziewczynka. I powiedziała, że lubi, jak mama im czyta w domu.

I spróbowaliśmy.

I rzeczywiście, jest w tych opowieściach pewien urok. Są spokojne, łagodne, życzliwe… Idealne dla dzieci, którą lubią zanurzyć się w świat wyobraźni. Można czytać bez żadnych zmian, można nieco dostosować do swojego dziecka i swoich umiejętności. Możecie opowieść rozwinąć, podążyć nią dalej, narysować, opowiedzieć, porozmawiać… Zasnąć też!

A wszystko zaczyna się od najbardziej magicznych słów na świecie:

„Wyobraź sobie, że…”

I toniemy w spokojnej łagodności krain. Ilustracje Karoliny Hyla też są takie właśnie delikatne, baśniowe, miłe. Książka bez żadnych kolców, dużo w niej za to uspokojenia i szacunku.

okładka książki Mądre bajki

Mądre bajki, Agnieszka Antosiewicz, Wydawnictwo Greg

To zbiór krótkich opowiadań na przeróżne tematy – tak, by uczyć o mądrości, przyjaźni, o zrozumieniu siebie, o akceptacji. Uczyć i rozmawiać. To jedna z serii „Mądrych bajek” – jest tych książeczek dosyć dużo. Przyznam się, że nie miałam do nich serca, aż nie przeczytałam paru opowieści w klasie. Do dzieci te krótkie, proste w przekazie opowiastki trafiają! A dorosły czytający wzdycha w duch, ach, czemu to wszystko naprawdę nie jest takie proste… A może jest, tylko my sobie dużo sami komplikujemy?

Polecam więc dla dorosłych w wieku każdym i dla dzieci od lat pięciu, sześciu. 

trzy książki wydawnictwa Dwie Siostry

O ósmej na arce
Ostatnia owca
Kulawa kaczka i ślepa kura

Ulrich Hub
Ilustracje: Jorg Mühle
Wydawnictwo Dwie Siostry

Trzy książeczki, które nas połączyły: rezolutnego sześciolatka, mądralińską maturzystkę i mnie – ich mamę. Przyjemność z czytania dla nas wszystkich, mówię wam!
Zabawne, mądre, przekorne opowieści. Niby o głupiutkich zwierzątkach, cha cha cha, ale wiecie, jak to mówią: z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie…
Ale u Urlicha Hub ten śmiech jest jak najbardziej na miejscu. Nie boli, ale do myślenia daje.
Chyba, że ktoś nie lubi pytań o siebie albo o Boga, to się może na autora i jego pingwiny, i owce, i kury, i kaczki, obrazić!
My polecamy.

okładka książki Tappi

Tappi i wspaniała przyjaźń, Marcin Mortka, Wydawnictwo Zielona Sowa

Tappi to wielki wiking, silny, mądry, opiekuńczy – czyli jak każdy rodzic, chętnie się z nim zidentyfikujemy, bardzo przyjemna postać. Zawsze się roześmieje, zawsze pomoże. Szalonym dzieckiem jest w tej opowieści mały jelonek Chichotek. Ma mnóstwo pomysłów, dobre serce i uczy się co można robić, a co nie bardzo. Ma przyjaciół i razem chodzą do przedszkola w Szepczącym Lesie. I mają swoje małe-wielkie przygody, jak to przyjaciele. 

Bardzo przytulaśna książka, taka z dobrą energią. W staroświeckim stylu – jest bohater, przyjaciele i przygody. Spokojnie można czytać z czteroletnim dzieckiem. Trochę przypomina dawnego Franklina, i też ma swój animowany serial, ale nie oglądałam. Serię książeczek polecam na pewno.

okładka książki Co mi powiedział tata

Co mi powiedział tata, Astrid Desbordes, Pauline Martin, Wydawnictwo Entliczek

Książka napisana przez filozofkę, jedna z serii przez nią wydanej we współpracy z tą samą ilustratorką. I to jest dobry duet, sprawdza się. 

Cała „akcja” książeczki sprowadza się do pełnych lęku pytań chłopca, Archibalda, i spokojnych odpowiedzi taty. 

Cała rozmowa staje się metaforą naszej wędrówki przez życie, gdzie czekają rozmaite przeciwności, które wymienia Archibald: wiatr, fale, noc, strach, zagubienie, nawet nuda. Ale tata na wszystko ma jakiś plasterek. 

Nikt z nas w codziennym pośpiechu nie wymyśli takich  mądrych odpowiedzi, dlatego warto wspomóc się mądrą książką. 

„- A jeśli będzie mi źle samemu? – pyta Archibald.

– Jeśli poczujesz, że ci źle samemu – odpowiada tata – miej oczy i uczy otwarte. Ktoś zawsze jest obok.”

okładka książki Jesteś ważny Pinku!

Jesteś ważny, Pinku! Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra, Wydawnictwo Sensus

Pinku podbija świat i serca, ale trzeba wyczuć właściwy moment, żeby podsunąć dziecku. Moje osobiste ciągle nie chce słyszeć o stworzonku, które na pytanie „Kim jesteś?”, odpowiada „Nie wiem”. 

A ja Pinka naprawdę lubię. Podoba mi się niebiesko-czerwona stylistyka ilustracji i dialogów, podobają mi się wplecione w książkę zadania dla dziecka. Podoba mi się, jak Pinku zyskuje poczucie własnej wartości i jak wszystkie jego dziecięce problemy są traktowane poważnie. Jak jesteśmy rodzicami, którzy uważają, że dziecko to przeważnie przesadza, to szczególnie polecam! Zwłaszcza, ze podtytuł brzmi: „Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”.

okładka książki Co robią uczucia?

Co robią uczucia? Tina Oziewicz, ilustracje: Aleksandra Zając, Wydawnictwo Dwie Siostry

Jak uda wam się złapać swoje dziecko w przelocie między jedną Ważną Aktywnością a drugą Jeszcze Bardziej Ważną Aktywnością, to usiądźcie razem przy książeczce Tiny Oziewicz. Każda strona tej książeczki to ilustracja i jedno zdanie opisu. Każda strona to jedno uczucie. Możecie pobawić się w zgadywanie, kto to robi sweterek na drutach (Wdzięczność), kto piecze ciasto (Gościnność),  a kto siedzi sam na szczycie szklanej góry (Duma) i czy wygląda na szczęśliwego? Czy Duma jest czymś dobrym, czy złym? Czy uczucia są w ogóle dobre i złe? Czy może raczej to, co dzięki nim osiągamy – albo niszczymy – jest dobre lub złe? Które uczuciowe stworki wyglądają na szczęśliwe? A jak można pomóc tym, co się boją, wstydzą, tęsknią?

W prostych zdaniach ukryło się wiele uczuć. Jak dla mnie – czysta poezja.

okładka książki "O chłopcu, który zniknął świat"
Tym razem link do recenzji na blogu "Aktywne czytanie"

O chłopcu, który zniknął świat, Ben Miller, Wydawnictwo Wilga

Trochę inna książka na koniec. To już prawdziwa powieść, długa, dla cierpliwych. Ja wspomagając się zerkaniem do książki opowiedziałam treść moim zerówkowiczom, słuchali jak zaczarowani.

Akcja powieści Bena Millera toczy się wokół przygód ośmioletniego chłopca, który ogólnie nie jest ani dobry, ani zły, jest po prostu Harrisonem, tylko czasem, jak wpadnie w złość, to nie potrafi nad sobą panować. A to mu utrudnia życie. Więc kiedy pewnego dnia dostaje tajemniczy balonik, który pochłania wszystko, co denerwuje Harrisona, jest PRZESZCZĘŚLIWY. W końcu sposób na rozwiązanie problemów! Nie ma powodów do złości – nie ma wybuchów gniewu! 

Tylko potem wszystko się nieco komplikuje… I Harrison wyrusza w podróż, z której, jak to w dobrej powieści bywa, wróci mądrzejszy, bogatszy o kawałek wiedzy o sobie. I o świecie fizyki przy okazji.

Dobra powieść dla dzieciarni – są emocje, jest zabawnie i jest mądrze. 

To wszystkie moje sprawdzone polecajki na książki – pomocniczki. Nie są to książki do przeczytania na raz, od razu i na hura. Ale jak będą potrzebne – warto po nie sięgnąć. 

I jak zawsze – jeśli macie swoje godne uwagi propozycje, to zapraszam! Piszcie! Moje jury chętnie rozpatrzy każde podanie!

Powiązane wpisy:

znikopis-o poezji Urszuli Kozioł„Znikopis” czytamy dzieciom - mama czyta malutkiemu dziecku, które jest skupione na książeczce1000 powodów, dla których warto czytać dziecku misie zebrane na kanapie czytają książkiCzytamy dzieciom – ciąg dalszy czytamy dzieciom - kadr z filmu "Niekończąca się opowieść"Czytamy dzieciom – część 3

1 thought on “Jesteś ważny, wiesz?”

  1. Hanna pisze:
    26 stycznia 2023 o 16:57

    „Co mi powiedział tata” ta książka najbardziej mi odpowiada. Nie jestem już młodą Mamą ale jako babcia małych wnucząt pomogłaby mi w rozmowie z dziećmi i odpowiadanie mądrze na pytania. Dobrze że są takie ksiazeczki i że je Olu polecasz inaczej bym o nich nie wiedziała

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kontakt
PRZYGRYWKA
Trochę snującego się jazzu.
Prosto z knajpki, gdzie rozmawia się o życiu, o miłości, gdzie ucieka się od codzienności. Idziecie też?

Ola, siedzi w oknie, zdjęcie czarno - białe, melancholijne, bo tematem jest czas
To ja, Ola, zapraszam do mojego zwykle uśmiechniętego świata. Choć chwile zwątpienia, goryczy i szarości też tu są, co zrobić... Też tak masz? To się zrozumiemy!
Poczytasz u mnie o życiu codziennym, o polecanych książkach, o wychowaniu. Znajdziesz też chwile z dobrą muzyką!
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • Opowieści rodzinne. Prawie lato – część 5. O Paulince
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 4
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 3
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 2
  • 28 dni

Najlepsza strona w sieci: w dziurawych trampkach.

Powieść w odcinkach: Opowieści rodzinne

Często zaglądam: miss ferreira julia rozumek

gdzies.tam.pomiedzy

Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? To n Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? 
To nie jest podchwytliwe pytanie, odpowiedź jest prościutka:
 najpiękniejsze miejsce na świecie to przytulna księgarnia, gdzie można wypić kawę. 
A nie, jednak było podchwytliwe, bo najpiękniejsze miejsce na świecie to kawiarnia, gdzie można przejrzeć i kupić książkę! 
Ogólnie niedaleko mnie, pół godziny drogi pociągiem, 20 minut pieszo i jest: Vademecum w Gdyni ❤ 
A spotkać się tam z dobrymi ludźmi to czysta rozkosz! 

@w.dziurawych.trampkach
@anna.borkowskaobojska 
Paulina - Love you girls ❤❤❤

#nocnekadry #52zdjęcia_11_2023  #52zdjecia @52zdjecia
#temattygodnia #bookphotography #bookstagram #gdynia #mojemiejscenaziemi #książki #księgarnia #ksiegarniavademecum #kochamczytać #czytambolubię
Dlaczego niebo jest niebieskie. Monika Chylińska Dlaczego niebo jest niebieskie. 
Monika Chylińska, Dawid Myśliwiec
Ilustracje: Karolina Mądro-Jabłońska 
Wyd. UNB, Lublin 2022 

Lubię, jak ktoś umie wyjaśniać dzieciom naukę. Ja sama często w szkole udawałam, że coś umiem. Nawet miałam "Bardzo dobry" z fizyki, co oznaczało, że mam bardzo dobrą pamięć przy kompletnym niezrozumieniu o czym mówię... Potem trafiłam na taką nauczycielkę z chemii, że aż maturę chciałam z tego przedmiotu zdawać! Tak mnie zachwyciło, w wieku lat około 17, że zaczynam coś rozumieć:) 
A dziś często korzystam w pracy z dobrych opracowań. Albo z filmików kanału "Nauka, to lubię. Junior" Tomasza Rożka albo z takich właśnie książek, jak na zdjęciu.  Nazwisko Dawida Myśliwca to polecajka sama w sobie! 
I naprawdę można z dzieckiem zerówkowym, wczesnoszkolnym poczytać, zrozumieć i się zachwycić pięknem nauki! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #kochamczytać #czytambolubię #czytamdzieciom #polecamdladzieci #polecamksiążkę #ksiazkanaukowadladzieci #książkanaukowa #macierzyństwo #wyjaśniamy #naukowybełkot #dlaczegoniebojestniebieskie #dawidmyśliwiec #monikachylińska #karolinamądrojabłońska #lelonyodkrywają #ciekawedziecko #ciekawośćświata #polecamnauczycielomzerówki
Tuli-pucho-kłaczek Beatrice Alemagna (tekst i ilu Tuli-pucho-kłaczek
Beatrice Alemagna (tekst i ilustracje)
Wydawnictwo Wytwórnia, 2017

Książka dla dzieci od około 4, 5 lat do... do dorosłości. 
Nietypowa zarówno w treści jak i w stylu ilustracji - niejednoznaczna. Chwilami wręcz mroczna! A chwilami dowcipna i bardzo tuli-puchowa.
Mała Edyta myśli, że nie umie nic specjalnego, aż do dnia urodzin mamy. Szukając dla niej prezentu odkrywa, że umie znajdować wspaniałe, różowiutkie, pufające, włochatkowe, unikatowe stworzenia! A razem z Tuli-pucho-kłaczkiem odkrywa też, że ma w miasteczku wielu przyjaciół.
Książka jest króciutka, a zostaje w głowie na długo:)

#gdziespomiedzy #bookstagram
#bookstagrampl
#bookphotography
#kochamczytać #czytambolubię #czytamydzieciom #całapolskaczytadzieciom #polecamdladzieci #polecajki #polecamksiążkę #tulipuchokłaczek #wytwórnia #beatricealemagna #macierzyństwo #mamaidzieci #dlaprzedszkolaka 

Ps. Pierwszy raz zobaczyłam osoby, którym książeczka może się spodobać, mam nadzieję, że to dobry pomysł:)
O bibliotece Umberto Eco Wydanie z 1990r., Ossolin O bibliotece
Umberto Eco
Wydanie z 1990r., Ossolineum, z ilustracjami Marka Pijet

Panie Eco, wprosiłam się do Pana, rozsiadłam wygodnie, przyjęłam z chęcią kawę. Słucham. Kiwam głową, śmieję się z 19 punktów. Ale tak nagle koniec?! Już?! No wie Pan. Obrażam się. Żądam książki z esejami grubej na trzy palce, co najmniej. 
No dobrze, przyznaję, trochę zaimponował mi pański odczyt. Zwłaszcza w tym momencie, kiedy czuję, że Pan też się o biblioteki nie boi. Ileż to razy wieszczono z ponurym grymasem, że to już koniec, pas! A one trwają. Zmieniają się, ale trwają. Są czytniki, audiobooki, internety, ale są i zwykłe, staroświeckie książki i biblioteki. Czytanie to wciąż odkrywanie, to wciąż ekscytacja przy szperaniu na półkach. To wciąż przygoda. A wie Pan, piszę do Pana ponad 40 lat po pańskim odczycie. 
Owszem, jest pewien smutek w myśli, że tak wiele się zmienia... Sama pamiętam swoją miejską bibliotekę w Rumi, niedofinansowaną, nieremontowaną (dziś ten budynek jest już chyba zburzony), a ja mimo to wchodziłam tam z dreszczem emocji, czekając na to, co mi zaproponują moje bibliotekarki... albo co sama znajdę, wędrując między regałami. 
A w domu bawiłam się w bibliotekarkę. Zabawa, Panie Eco, wyglądała tak, że okładałam książki w szary papier, dawałam każdej numer, a potem spisywałam je wszystkie w specjalnych zeszytach. A jeszcze potem siadałam za biurkiem i nikomu nie pozwalałam nic wypożyczać.
Żartuję.
I tym żartobliwym akcentem kończę, panie Eco, za esej dziękuję. Kończę kawę, miło mi się z Panem gawędziło. Do zobaczenia zatem!
Pańska cicha wielbicielka ❤❤❤

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #bookphotography #umbertoeco #obibliotece #ossolineum #eseje #esejeoliteraturze #kochamczytać #mojemyśli #czytambolubię #niestatystyczny #polecamksiążkę #książka #dokawy
Kosmita Roksana Jędrzejewska-Wróbel Książka wy Kosmita
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Książka wydana przez Fundację ING Dzieciom i skosultowana przez Fundację Synapsis.

Kosmita? No pojawił się, tak to czasem jest. Nikt nie pytał rodziny Jelonków o zgodę ani jej brak. Tym bardziej nikt nie pytał samego głównego zainteresowanego. Zjawił się właśnie taki i zajada przy stole ulubioną zupę ogórkową. Dla poczucia bezpieczeństwa trzyma się swojej łyżki. I dla bezpieczeństwa nosi kominiarkę, bez niej czuje się... smutno, źle. 
A on i tak często czuje się smutno i źle, bo wie, że jest trochę jak z innej bajki... Dużo rzeczy robi inaczej, czuje inaczej. Martwi się, o swoją siostrę, o swoich rodziców - nie chce, żeby przez niego płakali. Chce, żeby go, takiego kosmicznego, kochali i akceptowali. Tak jak on kocha ich, choć długo nie umie tego powiedzieć.
Opowieść o autystycznym dziecku, pisana  z punktu widzenia siostry, której rodzi się taki właśnie a nie inny braciszek, i przeplatana listami tegoż brata. Nie brakuje całej gamy uczuć - żalu, gniewu, smutku, zmęczenia, ale też miłości, radości... 
Polecam w ramach edukacji w stronę empatii. Ilustracje Jony Jung, rysowanie jakby dziecięcą ręką, dodają kolejną warstwę do tekstu. 
A ja mam egzemplarz z biblioteki, gdzie autorka ręcznie napisała tak: 
"Kosmita... bo może wylądować wszędzie! 
Z nadzieją, że po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie przyglądał się innym od siebie bez zrozumienia. Bo wszyscy jesteśmy trochę kosmitami:)
Rosana
8 V 2013"

#gdziespomiedzy
#bookstagrampl
#bookphotography
#roksanajędrzejewskawróbel #kosmita #autyzm #polecamdladzieci #książkadlanauczycieli #książkadladzieci #macierzyństwo #kochamczytać #czytambolubię #niestatystyczny #fundacjaingdzieciom #książkadlarodzica  #książkadlaterapeutów #jonajung
Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o szt Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o sztuce poszukam coś w pokoju córki. Mogłam wziąć albumy o sztuce, jasne, ale ujął mnie za serce ten portrecik. Ujmuje mnie zresztą zawsze, jak wchodzę do jej pokoju... A że jest narysowany na ścianie, to już inny temat! 

I trzy zdjęcia z Gdyni, przespacerowanej w poszukiwaniu #trochęsztuki 

#gdziespomiedzy #temattygodnia #52zdjęcia_10_2023 #52zdjęcia #pieceofart #naścianie #letsmakephotographyfunagain #mojacórka #gdynia #artystycznie
Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale n Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale nie na zdjęciach 😉 

#gdziespomiedzy #gdynia #gdyniaofficial #pomorze #streetphotography #miasto #nadmorzem #spacerpomieście #spacerdobrynawszystko #zdjeciaztelefonu
Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie ra Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem. 
Przemek Staroń
Wyd. Agora

Nastolatki nie mają łatwo. No nikt nie ma, co nie? Ba, nastolatki to nawet mają lepiej, bo mogą sięgnąć po jedną ważną rzecz, której brakuje doroslym - po książkę-pomocniczkę na życiowe trudności... I mogą iść do Szkoły bohaterek i bohaterów. Dorosłych też tam wpuszczają? 
Szkoła... Przemka Staronia to książka, która łączy tematykę filozoficzną, psychologiczną, etyczną z szerokim polem literatury, zarówno współczesnej jak i starszej. Od Platona do Harrego Pottera i Dumbledora. Przez Gwiezdne wojny i Mordor po drodze i jeszcze po wielu innych drogach. A zawsze ciekawie, mądrze i empatycznie. Z humorem - ilustracje Marty Ruszkowskiej robią dobrą robotę. Jest też boleśnie szczerze. 
Polecam nie tylko nastolatkom, ale też rodzicom, nauczycielom... Można pójść do tej Szkoły ma wagary, serio! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #szkołabohaterekibohaterów #przemekstaroń #wydawnictwoagora #kochamczytać #czytambolubię #polecajki #polecamksiążkę #książkadlarodzica #książkadlanauczycieli #książkadlamłodzieży #książkapsychologiczna #książkafilozoficzna #etykaifilozofia #jaksobieradzićzżyciem
W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) I w r W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) 
I w ramach wyzwania @52zdjecia 
Ostatnio kuchnia jest dla mnie terenem walki, gdzie przegrywam na całej linii. Mam tylko nadzieję, że to w końcu minie :) Ileż można jeść kanapek z serem, no ludzie! 

#zjemcię #52zdjęcia_09_2023 #52zdjęcia #tematytygodnia #bezglutenu #celiakia #ciastozjabłkami #darkmoodphotography #gdziespomiedzy
Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgi Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień.
Alberto Manguel
Wyd. Drzazgi
Przekład Michał Tabaczyński

Ha! Wiedziałam! Wiedziałam,  że można być całkowicie zanurzonym w świecie słów i żyć czytaniem. I pisaniem. Jak autor Pożegnania... Wspaniałe są jego eseje. Niby spokojne i wyważone, a jednak co stronę byłam to zamyślona, to wzruszona, to zaintrygowana, jakbym czytała o miłości co najmniej!
Otwierając tę małą, niepozorną objętościowo książeczkę, miałam uczucie, że siadam z mądrym przyjacielem, w pokoju wypełnionym regałami. Na regałach ustawione są według tajemniczego klucza książki, sięgamy po nie, kiedy potrzebujemy wsparcia w rozmowie. Albo kiedy chcemy razem pomilczeć. Fotele z kraciastym odbiciem, lampki oświetlające nam strony,  gramofon z koncertem Bacha. Rozmawiamy o tworzeniu, o tajemnicach słów, o odpowiedzialności, o słownikach, o sprawiedliwości, o rozwoju, o tym, czy można zapisać sny, o bibliotekach - tych istniejących i tych zniszczonych, o pamięci...
I tylko szkoda, że te rozmowy się kończą. Tylko - czy na pewno? W książce pada cytat: "W moim końcu jest mój początek". Do zobaczenia zatem, panie Manguel! Do zobaczenia!

#gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagram #bookstagrampl #pożegnaniezbiblioteką #pożegnaniezbibliotekąelegiazdziesięciorgiemnapomknień #wydawnictwodrzazgi #kochamczytać #polecamksiążkę #polecajki #albertomanguel #eseje #kochambiblioteki #niestatystyczny
Czy ja się śmieję, czy ja się boję? Czy chcę Czy ja się śmieję, czy ja się boję? Czy chcę krzyczeć z radości, czy chcę schować się pod kocykiem i zajadać tam chipsy? Wszystko po trochu. Nie wiedziałam, że spełnianie marzeń może wywoływać tyle uczuć naraz! 
Napisałam książkę dla dzieci. 
A teraz, dzięki @mukozu.art bohaterowie tej opowieści zyskali twarze i ciała. I to wszystko jest takie nierealne... Tak bym chciała, żeby moja Lilka i jej przyjaciel krasnoludek poszli w świat! Trzymam za nich kciuki! Na razie cierpliwie rozsyłam propozycję do wydawnictw.
I idę pod kocyk, cieszyć się i bać się jednocześnie 😉

#gdziespomiedzy #kochampisać #opowieśćdladzieci #książkidladzieci
Ostatni temat w lutowym wyzwaniu #kfs #poruszone_ Ostatni temat w lutowym wyzwaniu #kfs 
#poruszone_kfs 
I dziś zamiast książki -  moja córka. 
Temat bardzo pasuje do jej życia. 
Zamazana droga 
To, co widzisz teraz za chwilę może być zupełnie inne
Dużo niepewności 
Ostrość? Rozmywa się w wielości problemów, nad którymi ona chce się pochylić. Chce objąć cały świat.
I zaraz znów wpada w ciemność. W ciemności coś się porusza, coś idzie naprzeciw, może jednak ucieka
Co dalej
?

#gdziespomiedzy #poruszone_fotowtorek #nieostrezdjęcie
#macierzyństwo #fotowyzwanie #mojemyśli #problemy #fotowtorek #parkoliwski
Mój Instagram

  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy

anegdotki dobry humor dziecko jesień kryminały książki malarstwo matka-feministka małżeństwo musierowicz muzyka mąż notatki nowy_dzień opowiadanie przepis reportaże rodzina rozmowy samo życie spokój współczucie wychowanie wyjaśnienie zdjęcia zdrowie święta żółte liście

życie i książki

Czyste okna, nadzieja, okapi i inne zwierzątka. Alleluja!

14 kwietnia 2022
życie i książki

Czytamy dzieciom – ciąg dalszy

4 lutego 2022
życie i ...

Przepis na kotleciki

23 września 2021
życie i problemy

Parę słów od zapyziałej idealistki.

4 marca 2022
życie i problemy

Rodzice, dzieci i… emocje.

7 sierpnia 2022
życie i ...

Z życia wzięte

11 marca 2022
życie i książki

Lek na całe zło świata? Phi, wiadomo. Książki.

25 września 2021
życie i książki życie i problemy

Historie rodzinne

22 stycznia 2022
życie i problemy

List do naszych dzieci

13 maja 2022
życie i problemy

„Kołyska”

16 grudnia 2021

© 2023 gdzieś pomiędzy | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme