Skip to content
gdzieś pomiędzy
Menu
  • O mnie
  • Gdzieś pomiędzy – czyli gdzie?
  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy
  • Czytamy dzieciom
  • Opowieści rodzinne
  • Galeria
Menu
czytamy dzieciom - kadr z filmu "Niekończąca się opowieść"

Czytamy dzieciom – część 3

Posted on 24 lipca 202224 lipca 2022 by Ola

Czytamy dzieciom - bo warto. Pamiętacie 1000 powodów, dla których warto czytać dziecku? Dziś kolejne polecajki!

Poznajecie, z jakiego cudnego filmu pochodzi zdjęcie powyżej? Mój rocznik pewnie tak, za naszych czasów filmów w kinach było jeszcze mniej niż dziś spokojnych dni, więc raczej wszystkie się pamięta. Na mnie „Niekończąca się opowieść” wywołała niesamowite wrażenie i kocham do dziś zarówno film, jak i książkę. I wcale mi nie przeszkadza, że już kiedyś o tym pisałam, bo to pewnie też nie ostatni raz. Czy ja polecam „Niekończącą się opowieść”? TAK!

kadr z filmu "Niekończąca się opowieść" - Bastian zatopiony w książce

Ale polecam też parę innych fajnych książek dla dzieci, sprawdzonych oczywiście nie tylko przez mnie, ale i przez inne dostępne mi okoliczne dzieci. Łapcie więc, wykorzystajcie nasze poświęcenie w szukaniu ciekawych pozycji i piszcie, jeżeli coś też znacie i też lubicie, i piszcie, co wasze okoliczne dzieci polecają!

1. „Bułeczka ratuje świat”, Sara Ohlsson, Lisen Adbage, Wydawnictwo Dwie Siostry

czytamy dzieciom - okładka książki "Bułeczka"

Pierwsza książka, którą musiałam Piotrusiowi przeczytać w całości od razu (stron, pisanych dość dużym drukiem, jest 86), tak go wciągnęło. Pisana bardzo przejrzyście, nawet, kiedy porusza takie problemy jak wolność i odpowiedzialność, ekologia czy, uwaga, śmierć. Kiedy czytaliśmy drugi raz, Piotrek miał już swoją serię pytań, co chwilę przerywał i doszliśmy do strony zaledwie 10, ale za to rozmowy trwały chyba z godzinę. A co to jest, a co tamto znaczy, a czemu Bułeczka powiedziała tak, a czemu inaczej… - i niech mnie dundel świśnie, jeśli nie o to chodzi w czytaniu, prawda? Bułeczka jest dosyć pyskatą sześciolatką, która uwielbia wakacje, bo wtedy można robić, co się chce i nikt nie może ci rozkazywać. Wiecie, nie to co w szkole. Swoje ukochane wakacje spędza z babcią i chłopakiem babci, który jest ornitologiem. Książeczka jest naprawdę zabawna, mądra, skłania do przemyśleń ale i po prostu gwarantuje dobrą rozrywkę. Piotrek daje szóstkę!

2. „Nudzę się”, Michael Ian Black, nasza Księgarnia

czytamy dzieciom - okładka książki "Nudzę się"

Czerwcowy hit w mojej byłej zerówce. Śmiech i nauka razem – może być lepsze połączenie? To książeczka typu Świnka Malinka i Słoń Leon – mało tekstu, duże, raczej proste ilustracje. Proste, ale wymowne i poruszające wyobraźnię. Idealna do nauki czytania, bo tekst łatwo zapamiętać i rozpoznawać wyrazy całościowo. Miałam wrażenie, że pod koniec czerwca prawie każde dziecko z mojej grupy umiałoby rozpoznać napis „nuda” wśród tysiąca innych. A cała akcja dotyczy tego, że bohaterka z całych sił stara się przekonać zgryźliwego Ziemniaczka, że bycie dzieckiem jest po prostu SUPER!

3. „Czasem się złoszczę. Bajki, które pomagają radzić sobie z emocjami”, Begona Ibarrola, Wyd. Finebooks

okładka książki "Czasem się złoszczę", do tematu rodzice i dzieci i emocje

Autorka tej już trochę poważniejszej książeczki to hiszpańska psycholożka i pedagożka, pisała już bajki, które mówią o byciu szczęśliwym, o życiu wśród innych, o odkrywaniu talentów – ale ja trafiłam na opowiadania, które pomagają w radzeniu sobie ze złością. Opowiadania są pisane w różnym klimacie, raz weselsze, raz smutniejsze, niektóre budzą nawet lekką grozę (Piotrek jak usłyszał, że złość może być jak lew, to się przestraszył), jest więc wybór – co będzie pasować do waszego dziecka. Każda bajka kończy się poradami dla rodziców i wychowawców, co jest przydatną częścią tej książeczki. Moje ulubione opowiadanie to „Odrobina magii”, o elfiku Zadziorku, który jest jeszcze mały i nie rozumie, że czasem musi na coś poczekać. I wtedy strasznie się złości! Mama z tatą idą po radę do doradczyni – najstarszej elfki i ona wysyła ich po czarodziejskie klepsydry. Klepsydry, jedna mniejsza, druga większa, pomagają Zadziorkowi zrozumieć pojęcie czasu i uczą cierpliwości. Bajki fajnie pokazują też, jak ważna jest rola dorosłych w poznawaniu przez dzieci świata emocji. Nie wahają się szukać rady, rozmawiają z dzieckiem, tłumaczą, dają też sobie wytłumaczyć, co robili źle, jak w opowiadaniu „Nie budźcie smoka”. Tam dziewczynka wpada w ataki złości, ponieważ nikt jej nie potrafi wyjaśnić, dlaczego rodzice zajmują się chorym braciszkiem w szpitalu. Kiedy wsłuchamy się w świat dziecięcych pytań i rozterek, może nas uderzyć, jak wiele jeszcze jest przed nimi nauki o świecie. Nam wydaje się, ze wszystko jest takie jasne, takie oczywiste, nie wymagające tłumaczeń – a jednak. Ja lubię im w tej drodze towarzyszyć, choć rozumiem też, że nie zawsze jest to łatwe. Książka „Czasem się złoszczę” to dobry poradnik w takim momencie – kiedy chcemy pomóc, i sobie i dziecku, ale brakuje nam pomysłów.

4. „Słonecznikowa 5”, Anna Cholewińska – Szkolik, Wydawnictwo Wilga

okładka książki "Słonecznikowa 5"

Ostatnia na dziś polecajka to ciepła opowieść o kochającej się rodzinie. Jest mama, tata, troje dzieci (pięcioletnie bliźniaki i malutki braciszek) i dodatkowo piesek, Zadzior. To taka opowieść o życiu trochę jak z marzeń każdego dziecka – rodzice są spokojni i się nie denerwują, każdy problem znajduje rozwiązanie, mama przesyła rano buziaki na powitanie znad patelni, tata bawi się w smoki i rycerzy… Tak, też mam wyrzuty sumienia, jak to czytam… Ale do tego jest dużo humoru, ładne ilustracje Marty Kulesza i Słonecznikowa 5 daje radę.

Wszystkie te książki będą na wiek około pięcioletni-może-trochę-więcej, a gwarantują też dobrą zabawę dorosłemu czytającemu*.

 

*no chyba, że musisz czytać „Nudzę się” po raz pierdyliardowy i jeszcze jeden. Wtedy to już przestaje być dobrą zabawą. Wtedy to staje się niebezpieczną zabawą, po której gotowym można być do bezgłośnego krzyku w poduszkę. Albo głośnego krzyku w innego, Bogu ducha winnego, dorosłego, który pojawi się na horyzoncie!

Mam też coś specjalnego, w promocji i w gratisie. Chciałam wam wszystkim szanownym moim czytelnikom, zaprezentować po raz pierwszy, PREMIEROWO, jeden rozdział z książeczki, którą próbuję sobie pisać. Jak ja się męczę z pisaniem, to wy się pomęczcie z czytaniem, a co!

Jest to opowieść o Lilce, spokojnej i rozważnej dziewczynce. Lilka właśnie jest po pierwszym dniu w zerówce. Mam pisać dalej, czy nie mam pisać dalej, jak myślicie?

Rozdział 3. Czy to mysz, czy to nie mysz?

Niebo ozłociło się zachodzącym słońcem. W kolorowych kamieniczkach przy miłczyckim rynku mieszkańcy powoli szykowali się do snu. W kuchni Lilki wszyscy siedzieli jeszcze w przy stole, podjadali kanapki przyszykowane przez mamę i opowiadali sobie przeżycia z całego dnia. Oczywiście najwięcej opowiadała Lilka. Z wypiekami na twarzy wymieniała przygody z pierwszego zerówkowego dnia. Machała przy tym rękami, ciągle wstawała i była bardzo zaaferowana.

– Jak się wszyscy przedstawiliśmy, to pani zrobiła taką śmieszną zabawę. Trzeba się było przywitać, ale nie ręką tylko nogami na przykład, albo łokciami – Lilka wstała i pokazywała po kolei, czym się „żabki” w grupie witały. Mama w ostatniej chwili chwyciła kubek z herbatą, potrąconą łokciem.

– Pupami też? – spytała.

– Też! – Lilka zachichotała. – Wszyscy się śmiali. To było super śmieszne. Potem pani wszystko pokazywała, jakie mamy zabawki, klocki, co gdzie trzeba układać. Ja oglądałam książeczki w kąciku czytelniczym.

Rodzice pokiwali głowami. Lila uwielbiała, kiedy czytali jej bajki i opowieści.

– Nikt nie płakał? – spytał tata.

– Nie, nikt. Jak ktoś się robił smutny, to pani zawsze go rozbawiła, a potem było już drugie śniadanie i już, do domu! I minął dzień!

– Wcale nie powiem „a nie mówiłem”, że nie ma się co bać – tata sięgnął po kolejną kanapkę i z pełną buzią powtórzył – wcale a wcale nie powiem, mniam, pycha, kochanie!

– Jesteś gotowa na jutrzejszy dzień? – spytała mama.

– Jeszcze troszkę się boję – przyznała dziewczynka – ale mam rysunek taty. Jak się boję, to na niego patrzę i jest mi lepiej. Dzięki, tato.

– Dobra, koniec na dziś. Czas spać – zarządziła mama. – Lila sprząta kuchnię a tata idzie się myć, ubierze piżamkę w biedroneczki i idzie spać, może być? – Mama zmrużyła oczy, zrobiła śmieszną minę, postukała się w nos i dodała – czy może jednak na odwrót?

Kiedy wykąpana Lilka leżała już w swoim łóżku, przypomniała sobie pewne dzisiejsze wydarzenie. Nie opowiadała tego nikomu, bo nie była pewna, czy sobie całej sytuacji nie wyobraziła, ale przydarzyło jej się jeszcze coś.

Kiedy przeglądała książeczki w kąciku sali, znów zobaczyła grzeczną czerwoną kudłatą myszkę. Jedna z klepek w drewnianym parkiecie była luźna i myszka znalazła drogę, by przejść z korytarza.

Tak przynajmniej Lilka pomyślała na początku.

Potem wszystko się zmieniło.

Kiedy ośmielona spokojem Lilki „myszka” podeszła bliżej, okazało się, że ma nie łapki, a ręce i nogi! Okazało się, że nie ma futerka, a szare kudłate coś było włosami, które dawno nie widziały grzebienia, zmierzwioną brodą sięgającą pasa i krzaczastymi brwiami! Zza tej masy splątanych włosów wyglądały bystre czarne oczy i wystawał pokaźny nos. Musiały być też w tej gęstwinie usta, bo Lila usłyszała niski, zachrypnięty głos:

– Ty mnie naprawdę widzisz, dziołcho?

– A czy „dziołcha” to coś obraźliwego? – upewniła się najpierw Lila. Nie zamierzała wchodzić w rozmowę z żadnym gburem, niezależnie od jego wzrostu. O, nie.

– A skąd! – parsknął stworek. – To tylko taka jak ty, ludzka dziewczynka. No, dziołcha.

– To dobrze. Więc tak, widzę cię. I myślałam, że jesteś myszką. Pomyliłam się. Kim jesteś?

– Mysza! A to dobre! – stworek klepnął się po kolanach i zarechotał. – To raczej ja mogę się teraz obrazić! Myszy żyją w ciasnych, ciemnych norkach, wszystkiego się boją i ciągle piszczą. Nie to co dzielne krasnoludy!

– Więc jesteś… krasnoludem? – dopytała uważnie Lilka.

– Tak! Właśnie! – stworek wypiął brzuch, potrząsnął brodą, aż posypały się z niej jakieś okruszki i jeszcze bardziej zachrypniętym głosem oznajmił: – A nazywam się, ekhm, no… Król. Tak.

Spod oka podpatrywał na dziewczynkę, która oparła brodę na dłoni i mierzyła go wzrokiem.

– Wiesz – powiedziała spokojnie, bo o dziwo nic a nic się nie bała – nie wydaje mi się, żebyś był krasnoludem. I to Królem. Tak jak ja nie jestem Królową Elfów, ani nawet zwykłym elfem.

– A skąd niby to wiesz? – dzielny krasnolud już nie wypinał brzucha.  – Hę?!

– Mój tata robi ilustracje do książek dla dzieci. Często opowiada mi o tym, co rysuje i o krasnoludach z książek też mi opowiadał. O ich Królu też. Król krasnoludów był dużo większy, prawie taki jak ja, był bardzo groźny, nosił broń i walczył. I nigdy nie kłamał *.  Ty jesteś malutki jak myszka, nic a nic się ciebie nie boję i chyba lubisz zmyślać. Jestem KRASNOLUDKIEM, prawda? Zgadza się?

– Ech, te dzieciaki teraz takie mądre się porobiły. To pewnie przez te kumputery i internety. Tak, jestem krasnoludkiem…

– To o wiele lepiej, wiesz? – Lilka się uśmiechnęła – Bo z krasnoludkiem mogę się zaprzyjaźnić.

– Zaprzyjaźnić! – zakrzyknął mały kłamczuszek. – To ci dopiero! A jak zamienię cię w żabę? Albo zjem ci twoje śniadanie? – przy tych słowach podejrzanie zaburczało mu w brzuchu.

– To nie krasnoludki zamieniają ludzi w żaby, tylko czarownice. A śniadaniem się z tobą podzielę. I wiesz, jutro przyniosę grzebień. Uczeszę cię w śliczne warkoczyki, dobrze?

-Argh! – wrzasnął dziko krasnoludek. – Grzebień! Warkoczyki, na mą brodę, to wariactwo! Czy ja jestem jakaś, jakaś… lalka Barbie?! A fuj!

– A mój tata zawsze rysuje krasnoludy uczesane w warkoczyki, nawet na brodzie. Nie musisz się tak denerwować.

– Tak? Nawet na… O rany. Na mą brodę, nie, w życiu! Nigdy! Warkoczyki, tfu! Twój tata rysuje mówisz… krasnoludom… No dobra, jak już tak bardzo nalegasz, to przynieś ten grzebień. Niech ci będzie, tylko już nie krzycz.

– To ty krzyczysz! – Lilka zachichotała. – Polubiłam cię, wiesz? Jestem Lilka. A ty? Jak nazywasz się tak naprawdę?

– Jestem Henio Pryk – Pruk, dziołcho Lilko. Witaj w mojej szkole.

– Witaj, Heniu – podali sobie ręce, jedną dużą, ludzką, drugą malutką, ewidentnie czymś umorusaną.

– Lilka! – rozległo się wołanie pani. – Chodź, zapraszam cię na dywan! Ułóż książeczki i chodź, dobrze?

– Dobrze! – zawołała dziewczynka i spojrzała z przestrachem, czy krasnoludek będzie gotów przedstawić się wszystkim dzieciom, ale kiedy spojrzała na miejsce, gdzie jeszcze przed chwilą stał Henio, nikogo tam nie było. Tylko klepka podłogowa leciutko się chwiała.

Dlatego teraz, leżąc w łóżku, Lila nie była pewna, czy przypadkiem nie zasnęła w zerówkowym kąciku przy książeczkach i czy jej się to wszystko nie przyśniło… Długo nie mogła się zastanawiać, bo zmęczona emocjonującym dniem, zasnęła w pół myśli.

* Lilka ma na myśli Króla Krasnoludów o imieniu Thorin z książki pod tytułem „Hobbit, Tam i z powrotem”, autorstwa pana J. R.R. Tolkiena. Lilka zna tę historię, bo tata jej czytał, może spodobałaby się i Tobie?.

Powiązane wpisy:

znikopis-o poezji Urszuli Kozioł„Znikopis” czytamy dzieciom - mama czyta malutkiemu dziecku, które jest skupione na książeczce1000 powodów, dla których warto czytać dziecku misie zebrane na kanapie czytają książkiCzytamy dzieciom – ciąg dalszy Jesienny spacer z dzieckiem w parku, żółte liście na ziemi i na drzewachLek na całe zło świata? Phi, wiadomo. Książki.

2 thoughts on “Czytamy dzieciom – część 3”

  1. hanna pisze:
    25 lipca 2022 o 05:27

    Olu pisz pisz pisz dalej napewno najlepszym recenzentem będą dzieci ale mi też się mega podoba z przyjemnością i ciekawością czytałam gratuluję Ci bardzo i pisz dalej masz tą iskrę w sobie ❤️ Piotruś jest twoim natchnieniem te jego pytania przemyślenia super chłopak Maja napewno też jest dobrą recenzentką i twoją pomocą fajna z was rodzinka

    Odpowiedz
  2. hanna pisze:
    25 lipca 2022 o 05:29

    Cieszę się że dałaś próbkę swojej twórczości jestem z ciebie bardzo dumna❤️

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kontakt
PRZYGRYWKA
Trochę snującego się jazzu.
Prosto z knajpki, gdzie rozmawia się o życiu, o miłości, gdzie ucieka się od codzienności. Idziecie też?

Ola, siedzi w oknie, zdjęcie czarno - białe, melancholijne, bo tematem jest czas
To ja, Ola, zapraszam do mojego zwykle uśmiechniętego świata. Choć chwile zwątpienia, goryczy i szarości też tu są, co zrobić... Też tak masz? To się zrozumiemy!
Poczytasz u mnie o życiu codziennym, o polecanych książkach, o wychowaniu. Znajdziesz też chwile z dobrą muzyką!
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • Opowieści rodzinne. Prawie lato – część 5. O Paulince
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 4
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 3
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 2
  • 28 dni

Najlepsza strona w sieci: w dziurawych trampkach.

Powieść w odcinkach: Opowieści rodzinne

Często zaglądam: miss ferreira julia rozumek

gdzies.tam.pomiedzy

Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? To n Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? 
To nie jest podchwytliwe pytanie, odpowiedź jest prościutka:
 najpiękniejsze miejsce na świecie to przytulna księgarnia, gdzie można wypić kawę. 
A nie, jednak było podchwytliwe, bo najpiękniejsze miejsce na świecie to kawiarnia, gdzie można przejrzeć i kupić książkę! 
Ogólnie niedaleko mnie, pół godziny drogi pociągiem, 20 minut pieszo i jest: Vademecum w Gdyni ❤ 
A spotkać się tam z dobrymi ludźmi to czysta rozkosz! 

@w.dziurawych.trampkach
@anna.borkowskaobojska 
Paulina - Love you girls ❤❤❤

#nocnekadry #52zdjęcia_11_2023  #52zdjecia @52zdjecia
#temattygodnia #bookphotography #bookstagram #gdynia #mojemiejscenaziemi #książki #księgarnia #ksiegarniavademecum #kochamczytać #czytambolubię
Dlaczego niebo jest niebieskie. Monika Chylińska Dlaczego niebo jest niebieskie. 
Monika Chylińska, Dawid Myśliwiec
Ilustracje: Karolina Mądro-Jabłońska 
Wyd. UNB, Lublin 2022 

Lubię, jak ktoś umie wyjaśniać dzieciom naukę. Ja sama często w szkole udawałam, że coś umiem. Nawet miałam "Bardzo dobry" z fizyki, co oznaczało, że mam bardzo dobrą pamięć przy kompletnym niezrozumieniu o czym mówię... Potem trafiłam na taką nauczycielkę z chemii, że aż maturę chciałam z tego przedmiotu zdawać! Tak mnie zachwyciło, w wieku lat około 17, że zaczynam coś rozumieć:) 
A dziś często korzystam w pracy z dobrych opracowań. Albo z filmików kanału "Nauka, to lubię. Junior" Tomasza Rożka albo z takich właśnie książek, jak na zdjęciu.  Nazwisko Dawida Myśliwca to polecajka sama w sobie! 
I naprawdę można z dzieckiem zerówkowym, wczesnoszkolnym poczytać, zrozumieć i się zachwycić pięknem nauki! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #kochamczytać #czytambolubię #czytamdzieciom #polecamdladzieci #polecamksiążkę #ksiazkanaukowadladzieci #książkanaukowa #macierzyństwo #wyjaśniamy #naukowybełkot #dlaczegoniebojestniebieskie #dawidmyśliwiec #monikachylińska #karolinamądrojabłońska #lelonyodkrywają #ciekawedziecko #ciekawośćświata #polecamnauczycielomzerówki
Tuli-pucho-kłaczek Beatrice Alemagna (tekst i ilu Tuli-pucho-kłaczek
Beatrice Alemagna (tekst i ilustracje)
Wydawnictwo Wytwórnia, 2017

Książka dla dzieci od około 4, 5 lat do... do dorosłości. 
Nietypowa zarówno w treści jak i w stylu ilustracji - niejednoznaczna. Chwilami wręcz mroczna! A chwilami dowcipna i bardzo tuli-puchowa.
Mała Edyta myśli, że nie umie nic specjalnego, aż do dnia urodzin mamy. Szukając dla niej prezentu odkrywa, że umie znajdować wspaniałe, różowiutkie, pufające, włochatkowe, unikatowe stworzenia! A razem z Tuli-pucho-kłaczkiem odkrywa też, że ma w miasteczku wielu przyjaciół.
Książka jest króciutka, a zostaje w głowie na długo:)

#gdziespomiedzy #bookstagram
#bookstagrampl
#bookphotography
#kochamczytać #czytambolubię #czytamydzieciom #całapolskaczytadzieciom #polecamdladzieci #polecajki #polecamksiążkę #tulipuchokłaczek #wytwórnia #beatricealemagna #macierzyństwo #mamaidzieci #dlaprzedszkolaka 

Ps. Pierwszy raz zobaczyłam osoby, którym książeczka może się spodobać, mam nadzieję, że to dobry pomysł:)
O bibliotece Umberto Eco Wydanie z 1990r., Ossolin O bibliotece
Umberto Eco
Wydanie z 1990r., Ossolineum, z ilustracjami Marka Pijet

Panie Eco, wprosiłam się do Pana, rozsiadłam wygodnie, przyjęłam z chęcią kawę. Słucham. Kiwam głową, śmieję się z 19 punktów. Ale tak nagle koniec?! Już?! No wie Pan. Obrażam się. Żądam książki z esejami grubej na trzy palce, co najmniej. 
No dobrze, przyznaję, trochę zaimponował mi pański odczyt. Zwłaszcza w tym momencie, kiedy czuję, że Pan też się o biblioteki nie boi. Ileż to razy wieszczono z ponurym grymasem, że to już koniec, pas! A one trwają. Zmieniają się, ale trwają. Są czytniki, audiobooki, internety, ale są i zwykłe, staroświeckie książki i biblioteki. Czytanie to wciąż odkrywanie, to wciąż ekscytacja przy szperaniu na półkach. To wciąż przygoda. A wie Pan, piszę do Pana ponad 40 lat po pańskim odczycie. 
Owszem, jest pewien smutek w myśli, że tak wiele się zmienia... Sama pamiętam swoją miejską bibliotekę w Rumi, niedofinansowaną, nieremontowaną (dziś ten budynek jest już chyba zburzony), a ja mimo to wchodziłam tam z dreszczem emocji, czekając na to, co mi zaproponują moje bibliotekarki... albo co sama znajdę, wędrując między regałami. 
A w domu bawiłam się w bibliotekarkę. Zabawa, Panie Eco, wyglądała tak, że okładałam książki w szary papier, dawałam każdej numer, a potem spisywałam je wszystkie w specjalnych zeszytach. A jeszcze potem siadałam za biurkiem i nikomu nie pozwalałam nic wypożyczać.
Żartuję.
I tym żartobliwym akcentem kończę, panie Eco, za esej dziękuję. Kończę kawę, miło mi się z Panem gawędziło. Do zobaczenia zatem!
Pańska cicha wielbicielka ❤❤❤

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #bookphotography #umbertoeco #obibliotece #ossolineum #eseje #esejeoliteraturze #kochamczytać #mojemyśli #czytambolubię #niestatystyczny #polecamksiążkę #książka #dokawy
Kosmita Roksana Jędrzejewska-Wróbel Książka wy Kosmita
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Książka wydana przez Fundację ING Dzieciom i skosultowana przez Fundację Synapsis.

Kosmita? No pojawił się, tak to czasem jest. Nikt nie pytał rodziny Jelonków o zgodę ani jej brak. Tym bardziej nikt nie pytał samego głównego zainteresowanego. Zjawił się właśnie taki i zajada przy stole ulubioną zupę ogórkową. Dla poczucia bezpieczeństwa trzyma się swojej łyżki. I dla bezpieczeństwa nosi kominiarkę, bez niej czuje się... smutno, źle. 
A on i tak często czuje się smutno i źle, bo wie, że jest trochę jak z innej bajki... Dużo rzeczy robi inaczej, czuje inaczej. Martwi się, o swoją siostrę, o swoich rodziców - nie chce, żeby przez niego płakali. Chce, żeby go, takiego kosmicznego, kochali i akceptowali. Tak jak on kocha ich, choć długo nie umie tego powiedzieć.
Opowieść o autystycznym dziecku, pisana  z punktu widzenia siostry, której rodzi się taki właśnie a nie inny braciszek, i przeplatana listami tegoż brata. Nie brakuje całej gamy uczuć - żalu, gniewu, smutku, zmęczenia, ale też miłości, radości... 
Polecam w ramach edukacji w stronę empatii. Ilustracje Jony Jung, rysowanie jakby dziecięcą ręką, dodają kolejną warstwę do tekstu. 
A ja mam egzemplarz z biblioteki, gdzie autorka ręcznie napisała tak: 
"Kosmita... bo może wylądować wszędzie! 
Z nadzieją, że po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie przyglądał się innym od siebie bez zrozumienia. Bo wszyscy jesteśmy trochę kosmitami:)
Rosana
8 V 2013"

#gdziespomiedzy
#bookstagrampl
#bookphotography
#roksanajędrzejewskawróbel #kosmita #autyzm #polecamdladzieci #książkadlanauczycieli #książkadladzieci #macierzyństwo #kochamczytać #czytambolubię #niestatystyczny #fundacjaingdzieciom #książkadlarodzica  #książkadlaterapeutów #jonajung
Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o szt Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o sztuce poszukam coś w pokoju córki. Mogłam wziąć albumy o sztuce, jasne, ale ujął mnie za serce ten portrecik. Ujmuje mnie zresztą zawsze, jak wchodzę do jej pokoju... A że jest narysowany na ścianie, to już inny temat! 

I trzy zdjęcia z Gdyni, przespacerowanej w poszukiwaniu #trochęsztuki 

#gdziespomiedzy #temattygodnia #52zdjęcia_10_2023 #52zdjęcia #pieceofart #naścianie #letsmakephotographyfunagain #mojacórka #gdynia #artystycznie
Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale n Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale nie na zdjęciach 😉 

#gdziespomiedzy #gdynia #gdyniaofficial #pomorze #streetphotography #miasto #nadmorzem #spacerpomieście #spacerdobrynawszystko #zdjeciaztelefonu
Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie ra Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem. 
Przemek Staroń
Wyd. Agora

Nastolatki nie mają łatwo. No nikt nie ma, co nie? Ba, nastolatki to nawet mają lepiej, bo mogą sięgnąć po jedną ważną rzecz, której brakuje doroslym - po książkę-pomocniczkę na życiowe trudności... I mogą iść do Szkoły bohaterek i bohaterów. Dorosłych też tam wpuszczają? 
Szkoła... Przemka Staronia to książka, która łączy tematykę filozoficzną, psychologiczną, etyczną z szerokim polem literatury, zarówno współczesnej jak i starszej. Od Platona do Harrego Pottera i Dumbledora. Przez Gwiezdne wojny i Mordor po drodze i jeszcze po wielu innych drogach. A zawsze ciekawie, mądrze i empatycznie. Z humorem - ilustracje Marty Ruszkowskiej robią dobrą robotę. Jest też boleśnie szczerze. 
Polecam nie tylko nastolatkom, ale też rodzicom, nauczycielom... Można pójść do tej Szkoły ma wagary, serio! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #szkołabohaterekibohaterów #przemekstaroń #wydawnictwoagora #kochamczytać #czytambolubię #polecajki #polecamksiążkę #książkadlarodzica #książkadlanauczycieli #książkadlamłodzieży #książkapsychologiczna #książkafilozoficzna #etykaifilozofia #jaksobieradzićzżyciem
W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) I w r W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) 
I w ramach wyzwania @52zdjecia 
Ostatnio kuchnia jest dla mnie terenem walki, gdzie przegrywam na całej linii. Mam tylko nadzieję, że to w końcu minie :) Ileż można jeść kanapek z serem, no ludzie! 

#zjemcię #52zdjęcia_09_2023 #52zdjęcia #tematytygodnia #bezglutenu #celiakia #ciastozjabłkami #darkmoodphotography #gdziespomiedzy
Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgi Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień.
Alberto Manguel
Wyd. Drzazgi
Przekład Michał Tabaczyński

Ha! Wiedziałam! Wiedziałam,  że można być całkowicie zanurzonym w świecie słów i żyć czytaniem. I pisaniem. Jak autor Pożegnania... Wspaniałe są jego eseje. Niby spokojne i wyważone, a jednak co stronę byłam to zamyślona, to wzruszona, to zaintrygowana, jakbym czytała o miłości co najmniej!
Otwierając tę małą, niepozorną objętościowo książeczkę, miałam uczucie, że siadam z mądrym przyjacielem, w pokoju wypełnionym regałami. Na regałach ustawione są według tajemniczego klucza książki, sięgamy po nie, kiedy potrzebujemy wsparcia w rozmowie. Albo kiedy chcemy razem pomilczeć. Fotele z kraciastym odbiciem, lampki oświetlające nam strony,  gramofon z koncertem Bacha. Rozmawiamy o tworzeniu, o tajemnicach słów, o odpowiedzialności, o słownikach, o sprawiedliwości, o rozwoju, o tym, czy można zapisać sny, o bibliotekach - tych istniejących i tych zniszczonych, o pamięci...
I tylko szkoda, że te rozmowy się kończą. Tylko - czy na pewno? W książce pada cytat: "W moim końcu jest mój początek". Do zobaczenia zatem, panie Manguel! Do zobaczenia!

#gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagram #bookstagrampl #pożegnaniezbiblioteką #pożegnaniezbibliotekąelegiazdziesięciorgiemnapomknień #wydawnictwodrzazgi #kochamczytać #polecamksiążkę #polecajki #albertomanguel #eseje #kochambiblioteki #niestatystyczny
Czy ja się śmieję, czy ja się boję? Czy chcę Czy ja się śmieję, czy ja się boję? Czy chcę krzyczeć z radości, czy chcę schować się pod kocykiem i zajadać tam chipsy? Wszystko po trochu. Nie wiedziałam, że spełnianie marzeń może wywoływać tyle uczuć naraz! 
Napisałam książkę dla dzieci. 
A teraz, dzięki @mukozu.art bohaterowie tej opowieści zyskali twarze i ciała. I to wszystko jest takie nierealne... Tak bym chciała, żeby moja Lilka i jej przyjaciel krasnoludek poszli w świat! Trzymam za nich kciuki! Na razie cierpliwie rozsyłam propozycję do wydawnictw.
I idę pod kocyk, cieszyć się i bać się jednocześnie 😉

#gdziespomiedzy #kochampisać #opowieśćdladzieci #książkidladzieci
Ostatni temat w lutowym wyzwaniu #kfs #poruszone_ Ostatni temat w lutowym wyzwaniu #kfs 
#poruszone_kfs 
I dziś zamiast książki -  moja córka. 
Temat bardzo pasuje do jej życia. 
Zamazana droga 
To, co widzisz teraz za chwilę może być zupełnie inne
Dużo niepewności 
Ostrość? Rozmywa się w wielości problemów, nad którymi ona chce się pochylić. Chce objąć cały świat.
I zaraz znów wpada w ciemność. W ciemności coś się porusza, coś idzie naprzeciw, może jednak ucieka
Co dalej
?

#gdziespomiedzy #poruszone_fotowtorek #nieostrezdjęcie
#macierzyństwo #fotowyzwanie #mojemyśli #problemy #fotowtorek #parkoliwski
Mój Instagram

  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy

anegdotki dobry humor dziecko jesień kryminały książki malarstwo matka-feministka małżeństwo musierowicz muzyka mąż notatki nowy_dzień opowiadanie przepis reportaże rodzina rozmowy samo życie spokój współczucie wychowanie wyjaśnienie zdjęcia zdrowie święta żółte liście

życie i książki

Wakacje #2. Książki!

10 lipca 2022
życie i ... życie i książki

Wakacje #1

2 lipca 2022
życie i problemy

Wpis od Miss Fereiry

14 października 2021
życie i problemy

Żółte liście – część 4. I ostatnia!

25 listopada 2021
życie i książki

Kubek melisy

19 lutego 2022
życie i książki

 Co przynosi Gwiazdor pod choinkę? Książki!  

11 grudnia 2022
życie i problemy

O współczuciu

26 września 2021
życie i ...

Dialogi

11 listopada 2021
życie i książki

Przedwiośnie – część 1

18 lutego 2022
życie i problemy

O żółtym kalendarzu

20 listopada 2021

© 2023 gdzieś pomiędzy | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme