Skip to content
gdzieś pomiędzy
Menu
  • O mnie
  • Gdzieś pomiędzy – czyli gdzie?
  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy
  • Czytamy dzieciom
  • Opowieści rodzinne
  • Galeria
Menu
misie zebrane na kanapie czytają książki

Czytamy dzieciom – ciąg dalszy

Posted on 4 lutego 20224 lutego 2022 by Ola

Pytałam ostatnio, co wy polecacie do czytania bąbelkom, co się sprawdziło. I oto powstała dalsza część polecajek dla dzieci!

Babcia na jabłoni, Mira Lobe

Najlepsza rekomendacja? Dwie zerówkowe grupy krzyczące „jeszcze” i „jesce” na zmianę, kiedy przyniosłam tę książeczkę do poczytania na Dzień Babci. A w domu syn uderzył w płacz, że co mu będę teraz czytać i przestraszył się, ze już nigdy nie usłyszy Babci, bo mu ja zabrałam, niedobra ja!

Babcia na jabłoni ma poczucie humoru, jest pomysłowa, szalona, nieszablonowa, zadziorna – ma wszystkie cechy, które lubią dzieci. Ma też mądrość i morał, co lubią nauczyciele i mamy. Opowieść ma w sobie ducha Dzieci z Bullerbyn – autorka Mira Lobe nazywana była austriacką Astrid Lindgren. Rzeczywiście, przy prostym języku udaje się przekazać jeszcze „to coś”.

My z synkiem polecamy!

A ja chodziłam w tę i nazad, do szkoły i do domu, z książką w torbie…

okładka książki "Babcia na jabłoni", obok ułożone są druty i kłębek nici
Babcia - nietypowa, zabawna, nonszalancka, ale na drutach się zna!

Polecaliście też parę nowych dla mnie książek. Wyszperałam sobie i oto proszę, ściąga dla nauczycielek do szkoły i dla rodziców do domku gotowa! Uwaga, oto co czytamy dzieciom, zapiszcie sobie!

Kotek Splotek, Rob Scotton

Kotek Splotek idzie do szkoły po raz pierwszy i jest bardzo zmartwiony. Co się stanie, jeśli z nikim się nie zaprzyjaźni? Na wszelki wypadek zabiera ze sobą przyjaciela, ukochaną myszkę Zygmunta. Chowa Zygmunta w pudełeczku na drugie śniadanie. Pani nauczycielka, magister Kizia-Mizia, przedstawia Splotka klasie i zaczyna ważną lekcję. Ale na przerwie Zygmunt ucieka z pudełeczka, a wszystkie kotki robią to, co kotki robią najchętniej (gonią mysz!). Splotek znów się martwi. Czy nie straci wszystkich przyjaciół – starych i nowych? Na szczęście pani Kizia-Mizia czuwa i uczy kotki, że… KOTY NIE GONIĄ MYSZY – przynajmniej w szkole. Może szkoła nie jest taka zła? – oto opis ze strony lubimy czytać.

I tego samego autora: Baranek Bronek

Oto Bronek. Bronek jest barankiem i mieszka z innymi barankami na Żabim Mokradełku. Ale Baranek Bronek nie jest taki, jak inne baranki. Wszystkie baranki zasypiają grzecznie bez najmniejszego kłopotu, a Bronek nie – Bronek nie może zasnąć. Co ma zrobić baranek, który cierpi na bezsenność? Bronek próbuje wielu sposobów, bardzo niezwykłych, a nawet bardzo niebezpiecznych, aż w końcu odnajduje właściwy – jedyny pewny sposób na zasypianie. Zasypia spokojnie jak każdy inny baranek.

Baranek Bronek jest bohaterem przepięknej i zabawnie ilustrowanej książeczki czołowego angielskiego rysownika i projektanta ceramiki, szkła, pocztówek i tekstyliów, Roba Scottona. Książeczka o Baranku Bronku jest pierwszą z serii bogato ilustrowanych bajeczek pisanych i rysowanych przez Roba Scottona dla dzieci. Rob mieszka w Rutland w Anglii wraz z żoną, Liz, która również zajmuje się ilustracjami – opis ze strony lubimy czytać.

Inna polecajka to seria o Śwince Malince i Słoniu Leonie.

okładka książki o słoniu Leonie i śwince Malince

Leon wszystkim się przejmuje, a Malinka wcale. Świnka jest rozbrykana, a słoń zadaje dużo pytań. Oboje świetnie się ze sobą bawią i bardzo się przyjaźnią. Jak Flip i Flap czy Asterix i Obelix zabawnie się uzupełniają i wzajemnie rozśmieszają - opis ze strony lubimy czytać (link po kliknięciu w zdjęcie). Opinie mówią, ze to fajna książeczka do nauki samodzielnego czytania, dla dzieci około 7 lat.

regał dziecięcy z książkami, na głównym planie "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

To podobnie jak seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” – też może być pierwszą samodzielnie przeczytaną książką. Mój Piotrek wysłuchał części o mumii w dwa wieczory. Mi trochę brakowało jakiejś głębi oprócz akcji, ale w końcu to nie była książka dla mnie!

Czytamy dzieciom - hity! Hit numer jeden i drugi hit numer jeden.

Jeżeli chodzi o naukę, to jest pewien absolutny hit numer jeden. Właściwie takie hity numer jeden są dwa. Nieważne, do rzeczy:

Pierwszy numer jeden to Pucio. Do nauki mówienia słów, układania zdań. Potwierdzą to wszystkie dzieci, jakie znam. Widzą w Puciu coś, co nam dorosłym umyka, nie wiem, może te czerwone nosy na ilustracjach… Ja nie mogłam zrozumieć zachwytów nad Puciem dopóki mój Piotrek go nie pokochał. A wiecie, wybory moich dzieci będę zawsze akceptować, miłość to w końcu ważna rzecz…

okładka książki o Puciu
tajemniczy Pucio... tajemnicą jest, za co dzieci tak go kochają...

Drugi numer jeden to seria „Kocham czytać”. Koszmarek ilustracyjny, serio! Ale znów, to dzieci decydują… A one głosują wszystkimi rękami ZA. Demokratycznie słuchamy więc głosu dzieci i kto potrzebuje pomocy w zachęcaniu dziecka do mówienia, opowiadania i w końcu czytania, to polecamy! Oto opinia zaufanej czytelniczki i jej dwójki dzieci:

„Serię „Kocham czytać” poleciła nam neurologopeda. To książeczki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezachęcające, ilustracje są nieciekawe, kolory jakieś przygaszone. Ale to mylne wrażenie. Każdy szczegół w tej serii jest przemyślany. Nic tu nie jest dziełem przypadku, nawet kolory. Wszystko jest tak skonstruowane, żeby dziecko w przyjazny i prosty sposób nauczyło się czytać. Maluszkom pomaga rozwijać mowę jak żadna inna książka. Moja córka wsiąkła w te książeczki, jeszcze zanim skończyła rok, i do dziś, a nie ma jeszcze dwóch lat, nie było dnia, w którym nie przeczytałyśmy chociażby dwóch książeczek z tej serii. Dla dzieci z trudnością w nauce mowy i czytania ta seria jest bezcenna.”

książeczki z serii "Kocham czytać"
dzieci słuchają książeczek z serii "Kocham czytać"
Dziękuję ci, czytelniczko Kasiu za opinię! Dziękuję Tobie i Twoim bobaskom!

Na razie to wszystko. Ale jak tylko macie swoje ulubione książki, które da się czytać dzieciom bez uszczerbku na rozumie, bez obrażania honoru i godności człowieka, to piszcie, chętnie sprawdzę, przetestuję i opiszę. Już w paczkach idą do mnie na przykład Słoń Leon i Świnka Malinka, idzie też  „O ósmej na arce”. Sama tez jeszcze mam trochę zapasów i jak coś Piotrek przyklepie, że też poleca, to od razu napiszę. 

Z książką jest szansa, że luty będzie jeszcze krótszy, jeszcze szybciej minie i nagle zza rogu wychyli się do nas wiosna! Ja już nie mogę się doczekać…

książki i pluszaki, czytamy dzieciom
kompozycja książek i pluszaków wybrana przez mojego pomocnika

Powiązane wpisy:

znikopis-o poezji Urszuli Kozioł„Znikopis” czytamy dzieciom - mama czyta malutkiemu dziecku, które jest skupione na książeczce1000 powodów, dla których warto czytać dziecku czytamy dzieciom - kadr z filmu "Niekończąca się opowieść"Czytamy dzieciom – część 3 o wychowaniu - obrazek łąki i kwiatów polnychRozum a emocje. O wychowaniu – część 3.

2 thoughts on “Czytamy dzieciom – ciąg dalszy”

  1. Kasia pisze:
    4 lutego 2022 o 18:44

    Świetny wpis! A w Puciu jest jeszcze coś ważnego, oprócz nosów – rumieńce!… Pamiętam moją niechęć do Pucia, że nieładny, że dziwny, i w ogóle co to za imię. Zosia szybko mnie naprostowała i teraz wielbimy Pucia całą rodziną. A powoli nadchodzi nowa miłość – „Kicia Kocia”. Ta to mnie dopiero przeraża wizualnie! Ale treści nie mam nic do zarzucenia

    Odpowiedz
    1. Ola pisze:
      4 lutego 2022 o 20:01

      Nie, tylko nie Kicia – Kocia! Ja jak czytałam, to z zamkniętymi oczami i zmieniając zdania 🙂 ale co się nie zrobi dla chwili spokoju…

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kontakt
PRZYGRYWKA
Trochę snującego się jazzu.
Prosto z knajpki, gdzie rozmawia się o życiu, o miłości, gdzie ucieka się od codzienności. Idziecie też?

Ola, siedzi w oknie, zdjęcie czarno - białe, melancholijne, bo tematem jest czas
To ja, Ola, zapraszam do mojego zwykle uśmiechniętego świata. Choć chwile zwątpienia, goryczy i szarości też tu są, co zrobić... Też tak masz? To się zrozumiemy!
Poczytasz u mnie o życiu codziennym, o polecanych książkach, o wychowaniu. Znajdziesz też chwile z dobrą muzyką!
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • Opowieści rodzinne. Prawie lato – część 5. O Paulince
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 4
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 3
  • Opowieści rodzinne. Wiosna – część 2
  • 28 dni

Najlepsza strona w sieci: w dziurawych trampkach.

Powieść w odcinkach: Opowieści rodzinne

Często zaglądam: miss ferreira julia rozumek

gdzies.tam.pomiedzy

Dawno, dawno temu, żyła sobie dziewczynka. Lubiła słuchać bajek i baśni, ale nic się z nich nie nauczyła. 
Nosiła czerwony płaszczyk, tańczyła w czerwonych bucikach, od ludzi brała czerwone jabłka. 
I pewnego dnia zaczęła wymyślać swoje bajki...

#cośczerwonego dla @52zdjecia ❤

A czerwona książka na zdjęciu to Jak zawsze  Z. Miłoszewskiego, niezmiennie polecam :)

#temattygodnia #52zdjęcia_11_2023 #gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagram #bookstagrampl #kochampisać #kochamczytać #czerwień #letsmakephotographyfunagain #photography
Florka. Z pamiętnika ryjówki Roksana Jędrzejews Florka. Z pamiętnika ryjówki
Roksana Jędrzejewska-Wróbel 
Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo Literatura

Może kiedyś będziecie iść do biblioteki, żeby poszukać czegoś fajnego dla dziecka. Może kiedyś będziecie szukać czegoś lekkiego i ładnego do poczytania w czasie choroby synka. Może wasza córka będzie się nuuuudzić.
To wtedy poszukajcie Florki. Florka to ryjówka, która opisuje swoje dni w zeszyciku - pamiętniku. Takie zwykle, codzienne życie, wiecie, jak to każda ryjówka, a to kałuża wyschnie, a to trudno się z kimś zaprzyjaźnić, a to czasu się szuka, żeby rodzice tak się nie spieszyli... Takie codzienne sprawy, opisane z dużą dozą humoru.
Na pewno spodobałoby się dzieciom w przedszkolu, muszę kiedyś spróbować! 

#gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagrampl #czytamydzieciom #całapolskaczytadzieciom #polecamksiążkę #polecamdladzieci #kochamczytać #czytambolubię #florkazpamiętnikaryjówki #florka #roksanajędrzejewskawróbel #jonajung #wydawnictwoliteratura #zbiblioteki #wczytujebiblioteke  #zbiblioteki
Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? To n Jakie jest piękniejsze miejsce na świecie? 
To nie jest podchwytliwe pytanie, odpowiedź jest prościutka:
 najpiękniejsze miejsce na świecie to przytulna księgarnia, gdzie można wypić kawę. 
A nie, jednak było podchwytliwe, bo najpiękniejsze miejsce na świecie to kawiarnia, gdzie można przejrzeć i kupić książkę! 
Ogólnie niedaleko mnie, pół godziny drogi pociągiem, 20 minut pieszo i jest: Vademecum w Gdyni ❤ 
A spotkać się tam z dobrymi ludźmi to czysta rozkosz! 

@w.dziurawych.trampkach
@anna.borkowskaobojska 
Paulina - Love you girls ❤❤❤

#nocnekadry #52zdjęcia_11_2023  #52zdjecia @52zdjecia
#temattygodnia #bookphotography #bookstagram #gdynia #mojemiejscenaziemi #książki #księgarnia #ksiegarniavademecum #kochamczytać #czytambolubię
Dlaczego niebo jest niebieskie. Monika Chylińska Dlaczego niebo jest niebieskie. 
Monika Chylińska, Dawid Myśliwiec
Ilustracje: Karolina Mądro-Jabłońska 
Wyd. UNB, Lublin 2022 

Lubię, jak ktoś umie wyjaśniać dzieciom naukę. Ja sama często w szkole udawałam, że coś umiem. Nawet miałam "Bardzo dobry" z fizyki, co oznaczało, że mam bardzo dobrą pamięć przy kompletnym niezrozumieniu o czym mówię... Potem trafiłam na taką nauczycielkę z chemii, że aż maturę chciałam z tego przedmiotu zdawać! Tak mnie zachwyciło, w wieku lat około 17, że zaczynam coś rozumieć:) 
A dziś często korzystam w pracy z dobrych opracowań. Albo z filmików kanału "Nauka, to lubię. Junior" Tomasza Rożka albo z takich właśnie książek, jak na zdjęciu.  Nazwisko Dawida Myśliwca to polecajka sama w sobie! 
I naprawdę można z dzieckiem zerówkowym, wczesnoszkolnym poczytać, zrozumieć i się zachwycić pięknem nauki! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #kochamczytać #czytambolubię #czytamdzieciom #polecamdladzieci #polecamksiążkę #ksiazkanaukowadladzieci #książkanaukowa #macierzyństwo #wyjaśniamy #naukowybełkot #dlaczegoniebojestniebieskie #dawidmyśliwiec #monikachylińska #karolinamądrojabłońska #lelonyodkrywają #ciekawedziecko #ciekawośćświata #polecamnauczycielomzerówki
Tuli-pucho-kłaczek Beatrice Alemagna (tekst i ilu Tuli-pucho-kłaczek
Beatrice Alemagna (tekst i ilustracje)
Wydawnictwo Wytwórnia, 2017

Książka dla dzieci od około 4, 5 lat do... do dorosłości. 
Nietypowa zarówno w treści jak i w stylu ilustracji - niejednoznaczna. Chwilami wręcz mroczna! A chwilami dowcipna i bardzo tuli-puchowa.
Mała Edyta myśli, że nie umie nic specjalnego, aż do dnia urodzin mamy. Szukając dla niej prezentu odkrywa, że umie znajdować wspaniałe, różowiutkie, pufające, włochatkowe, unikatowe stworzenia! A razem z Tuli-pucho-kłaczkiem odkrywa też, że ma w miasteczku wielu przyjaciół.
Książka jest króciutka, a zostaje w głowie na długo:)

#gdziespomiedzy #bookstagram
#bookstagrampl
#bookphotography
#kochamczytać #czytambolubię #czytamydzieciom #całapolskaczytadzieciom #polecamdladzieci #polecajki #polecamksiążkę #tulipuchokłaczek #wytwórnia #beatricealemagna #macierzyństwo #mamaidzieci #dlaprzedszkolaka 

Ps. Pierwszy raz zobaczyłam osoby, którym książeczka może się spodobać, mam nadzieję, że to dobry pomysł:)
O bibliotece Umberto Eco Wydanie z 1990r., Ossolin O bibliotece
Umberto Eco
Wydanie z 1990r., Ossolineum, z ilustracjami Marka Pijet

Panie Eco, wprosiłam się do Pana, rozsiadłam wygodnie, przyjęłam z chęcią kawę. Słucham. Kiwam głową, śmieję się z 19 punktów. Ale tak nagle koniec?! Już?! No wie Pan. Obrażam się. Żądam książki z esejami grubej na trzy palce, co najmniej. 
No dobrze, przyznaję, trochę zaimponował mi pański odczyt. Zwłaszcza w tym momencie, kiedy czuję, że Pan też się o biblioteki nie boi. Ileż to razy wieszczono z ponurym grymasem, że to już koniec, pas! A one trwają. Zmieniają się, ale trwają. Są czytniki, audiobooki, internety, ale są i zwykłe, staroświeckie książki i biblioteki. Czytanie to wciąż odkrywanie, to wciąż ekscytacja przy szperaniu na półkach. To wciąż przygoda. A wie Pan, piszę do Pana ponad 40 lat po pańskim odczycie. 
Owszem, jest pewien smutek w myśli, że tak wiele się zmienia... Sama pamiętam swoją miejską bibliotekę w Rumi, niedofinansowaną, nieremontowaną (dziś ten budynek jest już chyba zburzony), a ja mimo to wchodziłam tam z dreszczem emocji, czekając na to, co mi zaproponują moje bibliotekarki... albo co sama znajdę, wędrując między regałami. 
A w domu bawiłam się w bibliotekarkę. Zabawa, Panie Eco, wyglądała tak, że okładałam książki w szary papier, dawałam każdej numer, a potem spisywałam je wszystkie w specjalnych zeszytach. A jeszcze potem siadałam za biurkiem i nikomu nie pozwalałam nic wypożyczać.
Żartuję.
I tym żartobliwym akcentem kończę, panie Eco, za esej dziękuję. Kończę kawę, miło mi się z Panem gawędziło. Do zobaczenia zatem!
Pańska cicha wielbicielka ❤❤❤

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #bookphotography #umbertoeco #obibliotece #ossolineum #eseje #esejeoliteraturze #kochamczytać #mojemyśli #czytambolubię #niestatystyczny #polecamksiążkę #książka #dokawy
Kosmita Roksana Jędrzejewska-Wróbel Książka wy Kosmita
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Książka wydana przez Fundację ING Dzieciom i skosultowana przez Fundację Synapsis.

Kosmita? No pojawił się, tak to czasem jest. Nikt nie pytał rodziny Jelonków o zgodę ani jej brak. Tym bardziej nikt nie pytał samego głównego zainteresowanego. Zjawił się właśnie taki i zajada przy stole ulubioną zupę ogórkową. Dla poczucia bezpieczeństwa trzyma się swojej łyżki. I dla bezpieczeństwa nosi kominiarkę, bez niej czuje się... smutno, źle. 
A on i tak często czuje się smutno i źle, bo wie, że jest trochę jak z innej bajki... Dużo rzeczy robi inaczej, czuje inaczej. Martwi się, o swoją siostrę, o swoich rodziców - nie chce, żeby przez niego płakali. Chce, żeby go, takiego kosmicznego, kochali i akceptowali. Tak jak on kocha ich, choć długo nie umie tego powiedzieć.
Opowieść o autystycznym dziecku, pisana  z punktu widzenia siostry, której rodzi się taki właśnie a nie inny braciszek, i przeplatana listami tegoż brata. Nie brakuje całej gamy uczuć - żalu, gniewu, smutku, zmęczenia, ale też miłości, radości... 
Polecam w ramach edukacji w stronę empatii. Ilustracje Jony Jung, rysowanie jakby dziecięcą ręką, dodają kolejną warstwę do tekstu. 
A ja mam egzemplarz z biblioteki, gdzie autorka ręcznie napisała tak: 
"Kosmita... bo może wylądować wszędzie! 
Z nadzieją, że po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie przyglądał się innym od siebie bez zrozumienia. Bo wszyscy jesteśmy trochę kosmitami:)
Rosana
8 V 2013"

#gdziespomiedzy
#bookstagrampl
#bookphotography
#roksanajędrzejewskawróbel #kosmita #autyzm #polecamdladzieci #książkadlanauczycieli #książkadladzieci #macierzyństwo #kochamczytać #czytambolubię #niestatystyczny #fundacjaingdzieciom #książkadlarodzica  #książkadlaterapeutów #jonajung
Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o szt Obiecałam sobie i @52zdjecia, że do tematu o sztuce poszukam coś w pokoju córki. Mogłam wziąć albumy o sztuce, jasne, ale ujął mnie za serce ten portrecik. Ujmuje mnie zresztą zawsze, jak wchodzę do jej pokoju... A że jest narysowany na ścianie, to już inny temat! 

I trzy zdjęcia z Gdyni, przespacerowanej w poszukiwaniu #trochęsztuki 

#gdziespomiedzy #temattygodnia #52zdjęcia_10_2023 #52zdjęcia #pieceofart #naścianie #letsmakephotographyfunagain #mojacórka #gdynia #artystycznie
Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale n Gdynia. Zimno, wiatr. Remonty. Tony brudów. Ale nie na zdjęciach 😉 

#gdziespomiedzy #gdynia #gdyniaofficial #pomorze #streetphotography #miasto #nadmorzem #spacerpomieście #spacerdobrynawszystko #zdjeciaztelefonu
Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie ra Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem. 
Przemek Staroń
Wyd. Agora

Nastolatki nie mają łatwo. No nikt nie ma, co nie? Ba, nastolatki to nawet mają lepiej, bo mogą sięgnąć po jedną ważną rzecz, której brakuje doroslym - po książkę-pomocniczkę na życiowe trudności... I mogą iść do Szkoły bohaterek i bohaterów. Dorosłych też tam wpuszczają? 
Szkoła... Przemka Staronia to książka, która łączy tematykę filozoficzną, psychologiczną, etyczną z szerokim polem literatury, zarówno współczesnej jak i starszej. Od Platona do Harrego Pottera i Dumbledora. Przez Gwiezdne wojny i Mordor po drodze i jeszcze po wielu innych drogach. A zawsze ciekawie, mądrze i empatycznie. Z humorem - ilustracje Marty Ruszkowskiej robią dobrą robotę. Jest też boleśnie szczerze. 
Polecam nie tylko nastolatkom, ale też rodzicom, nauczycielom... Można pójść do tej Szkoły ma wagary, serio! 

#gdziespomiedzy #bookstagrampl #bookstagram #szkołabohaterekibohaterów #przemekstaroń #wydawnictwoagora #kochamczytać #czytambolubię #polecajki #polecamksiążkę #książkadlarodzica #książkadlanauczycieli #książkadlamłodzieży #książkapsychologiczna #książkafilozoficzna #etykaifilozofia #jaksobieradzićzżyciem
W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) I w r W ramach odpoczynku od emocji pisarskich :) 
I w ramach wyzwania @52zdjecia 
Ostatnio kuchnia jest dla mnie terenem walki, gdzie przegrywam na całej linii. Mam tylko nadzieję, że to w końcu minie :) Ileż można jeść kanapek z serem, no ludzie! 

#zjemcię #52zdjęcia_09_2023 #52zdjęcia #tematytygodnia #bezglutenu #celiakia #ciastozjabłkami #darkmoodphotography #gdziespomiedzy
Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgi Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień.
Alberto Manguel
Wyd. Drzazgi
Przekład Michał Tabaczyński

Ha! Wiedziałam! Wiedziałam,  że można być całkowicie zanurzonym w świecie słów i żyć czytaniem. I pisaniem. Jak autor Pożegnania... Wspaniałe są jego eseje. Niby spokojne i wyważone, a jednak co stronę byłam to zamyślona, to wzruszona, to zaintrygowana, jakbym czytała o miłości co najmniej!
Otwierając tę małą, niepozorną objętościowo książeczkę, miałam uczucie, że siadam z mądrym przyjacielem, w pokoju wypełnionym regałami. Na regałach ustawione są według tajemniczego klucza książki, sięgamy po nie, kiedy potrzebujemy wsparcia w rozmowie. Albo kiedy chcemy razem pomilczeć. Fotele z kraciastym odbiciem, lampki oświetlające nam strony,  gramofon z koncertem Bacha. Rozmawiamy o tworzeniu, o tajemnicach słów, o odpowiedzialności, o słownikach, o sprawiedliwości, o rozwoju, o tym, czy można zapisać sny, o bibliotekach - tych istniejących i tych zniszczonych, o pamięci...
I tylko szkoda, że te rozmowy się kończą. Tylko - czy na pewno? W książce pada cytat: "W moim końcu jest mój początek". Do zobaczenia zatem, panie Manguel! Do zobaczenia!

#gdziespomiedzy #bookphotography #bookstagram #bookstagrampl #pożegnaniezbiblioteką #pożegnaniezbibliotekąelegiazdziesięciorgiemnapomknień #wydawnictwodrzazgi #kochamczytać #polecamksiążkę #polecajki #albertomanguel #eseje #kochambiblioteki #niestatystyczny
Mój Instagram

  • życie i …
  • życie i książki
  • życie i problemy

anegdotki dobry humor dziecko jesień kryminały książki malarstwo matka-feministka małżeństwo musierowicz muzyka mąż notatki nowy_dzień opowiadanie przepis reportaże rodzina rozmowy samo życie spokój współczucie wychowanie wyjaśnienie zdjęcia zdrowie święta żółte liście

życie i problemy

„Nastolatkozmagania”

29 października 2021
życie i ...

O pisaniu.

23 października 2022
życie i książki

1000 powodów, dla których warto czytać dziecku

16 stycznia 2022
życie i ...

Gdzieś pomiędzy – czyli gdzie?

23 września 2021
życie i problemy

Żółte liście – część 4. I ostatnia!

25 listopada 2021
życie i problemy

Rozum a emocje. O wychowaniu – część 3.

21 sierpnia 2022
życie i ...

Alfabet Oli – od A do Zet – gdzieś pomiędzy powagą a uśmiechem.

28 listopada 2021
życie i ...

„Mój szczęśliwy dzień”

1 stycznia 2022
życie i książki

Z cyklu – o książkach

26 września 2021
życie i książki

Opowieści rodzinne 2

28 stycznia 2022

© 2023 gdzieś pomiędzy | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme