Dziś mam dla was kilka tytułów. To książki dla dzieci - u nas się sprawdziły, polecam je też jako nauczycielka. I jako Gwiazdor, który uważa, że im więcej paczuszek pod choinką, tym lepiej!
Najpierw zdjęcia - o tych książkach będę pisać:
![książka Harry Potter - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_130526-768x855.jpg)
![książka Baśnie Andersena - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_124725-768x903.jpg)
![książka Małe Licho - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_125427-768x768.jpg)
![książka Żelazny Olbrzym - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_124931-768x925.jpg)
![książka Kwiat paproci - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_125647-768x868.jpg)
![książka Jak ratowaliśmy Wigilię- polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_130141-812x1024.jpg)
![książka Wszystkie kolory świata - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_124152-768x625.jpg)
![książka Dom nad Błękitnym Morzem - polecany prezent](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2022/12/20221210_130842-768x1365.jpg)
Harry Potter, J. K. Rowling, Wyd. Media Rodzina, ilustracje Jim Kay
J. K. Rowling nie jest teraz najlepszym nazwiskiem do wymieniania, niezbyt się popisała w swoich mediach (to kolejny argument dla mnie, że Twitter to ZŁO), ale nie mogę wyprzeć się zdania, że Harry Potter to jedna z najbardziej wciągających książek dla dzieci i młodzieży. I dorosłych, niektórych, też… Czytałam ja, córka uczyła się czytania na kwestiach Hermiony Granger, teraz wciągnął się syn. Jest w niej ta kropla magii przyjaźni, co to rozświetla mroki życia. A nowe wydanie, kolekcjonerskie, z pięknymi ilustracjami, dodaje wiele uroku i fascynuje każdą stroną. Wychodzi średnio raz do roku, zupełnie przypadkiem zwykle właśnie pod koniec… My będziemy cieszyć się najnowszą, piątą częścią.
Baśnie, H. Ch. Andersen, Oficyna Wydawnicza Poznań, ilustracje Jan Marcin Szancer
To może być piękny prezent na lata. Nie wszystkie baśnie nadają się do przeczytania teraz, od razu, niektóre dziecko chętnie przeczyta za dwa lata, pięć, może w dorosłości… A tak piękne wydanie nie zestarzeje się. Będzie spokojnie czekać w biblioteczce, obrastając wspomnieniami, gromadząc zapachy i dźwięki dzieciństwa.
Małe Licho i anioł z kamienia, Marta Kisiel, Wydawnictwo Wilga, ilustracje: Paulina Wyrt
„Aż wreszcie przyszły święta.
No, może nie tak od razu. Najpierw trzeba było jakoś przetrwać ten czas między szóstym a dwudziestym czwartym grudnia, który ciągnął się bardziej niż ostatnia piątkowa lekcja.”
Humor Marty Kisiel, zabawne obserwacje naszej codzienności, widzianej oczyma dziecięcego bohatera, niesamowitość baśniowo – magicznego otoczenia… Wszystko to tworzy mieszankę wyborną, po którą warto sięgnąć – a mamy do wyboru już pięć części! Obraz kuchni, w której pierniczki robią razem ludzie, aniołek, mama, wujkowie, Krakers z czterema rękami, mały potworek Gucio i tajemnicze macki z piwnicy… To będzie jeden z moich najulubieńszych świątecznych obrazów! Lubię bijącą od Małego Licha przyjaźń do świata. Można trochę się w tym świecie zanurzyć i wyjść bardziej uśmiechniętym.
Żelazny Olbrzym, Ted Hughes, Wydawnictwo Skład Papieru, ilustracje: Chris Mould, przekład Michał Rusinek
Obowiązkowa dla wszystkich, którzy znają genialną bajkę „Stalowy Gigant”. Choć opowieść na ekranie jest nieco zmieniona, to jej pacyfistyczny duch, zaczerpnięty właśnie z książki, jest obecny.
W książce chłopiec Hogarth nie jest sam, o Stalowym Olbrzymie wiedzą wszyscy mieszkańcy wsi. Podchodzą do niego nieco bezmyślnie – jest wielki i inny, więc trzeba go zniszczyć i już. Jedynie Hogarth zastanawia się, co może czuć ten stwór. W kolejnym rozdziale okazuje się, że Żelazny Olbrzym jako jedyny może uratować Ziemię przed strasznym niebezpieczeństwem. Czym ono jest? Skąd się wzięło? Czy Olbrzym będzie chciał ratować ludzi? Czy ludzie to docenią?
A po przeczytaniu wraz z dzieckiem westchniecie, aj, bajki… No tak. Bo to tylko bajka.
Kwiat paproci, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Wydawnictwo Bajka, ilustracje: Marianna Oklejak
„Kwiat paproci” to jedna z cyklu bajek tej samej autorki, cykl zatytułowany jest „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Zamysł serii jest taki, żeby pokazać, że w dawnych bajaniach wciąż tkwi ziarno prawdy i mądrości, ale dziś możemy inaczej ową prawdę i mądrość definiować. Gdzie indziej szukać. Inne przedmioty nas otaczają i wywierają na nas wpływ. Inaczej żyjemy, w innym tempie. Inne mamy problemy – a jednym z nich jest bycie „grzeczną dziewczynką”. Dziś mamy chcą wychowywać córki nie tyle do roli cichej żony i dobrej gospodyni ale do bycia samodzielną, pełną wiary w siebie osobą, szczęśliwą na swoich zasadach. Szczęśliwą i mądrą. Idealny prezent dla córki w wieku wczesnoszkolnym.
Jak ratowaliśmy Wigilię, Ellen Karlsson, Wydawnictwo Zakamarki, ilustracje: Cecilia Heikkila
Zarówno ta, jak i każda inna powieść wydawnictwa Zakamarki. To będzie zawsze dobry prezent! Zakamarki wydaje literaturę szwedzką dla dzieci.
Znajdziecie tu nie tylko opowieści świąteczne, o odkrywaniu tego, co w czasie wigilijnym najważniejsze (spojler: będzie to zawsze drugi człowiek!) ale też jedne z moich ulubionych książeczek z morałem: Cynamon i Trusia, dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią tę dwójkę bohaterów.
Nowe wydania Dzieci z Bullerbyn, komiksy z Pippi, seria z mądralińskim Albertem Albertssonem, seria pytań filozoficznych dla dzieci Dzieci filozofują, historie o życiu Duni, która uczy się być szczęśliwą w swoim siedmioletnim życiu… Z tego wydawnictwa pochodzą też lubiane przez dzieci historie detektywistyczne o Lassem i Mai,
Po prostu gwarancja rzetelnego, mądrego prezentu!
Zresztą, zerknijcie sami, zapraszam na stronę Wydawnictwa: Zakamarki.pl
Książka ze zdjęcia to opowieść w stylu adwentowym, podzielona na 24 części. Zaczyna się tak, że bohater trochę z własnej winy, trochę przypadkiem niszczy kartkę z datą: 24 grudnia. Czy to oznacza, ze Wigilii nie będzie?! Jak to naprawić? A może… będzie bardziej niezwykle?
Dom nad błękitnym morzem, Tj Klune, Wydawnictwo Papierowy Księżyc (seria You&YA)
Wszystkie kolory świata, autorzy oraz ilustratorzy różni, Wydawnictwo Agora dla dzieci
Te dwie książki polecam razem, bo łączy je tematyka umiejętnej, mądrej akceptacji. Wszystkie kolory świata to krótkie opowiadania pisane przez polskich autorów, specjalistów od literatury dziecięcej. Tematem wszystkich jest uczenie się empatii, budowanie poczucia bezpieczeństwa, burzenie murów stereotypów. Opowiadania mają dodawać czytającym siły, by nie bać się miłości i bycia sobą. Czy jesteś inny z powodu koloru skóry, czy z powodu pochodzenia, czy z powodu biedy, czy innego odczuwania świata – jesteś i masz prawo tu być. I mieć nadzieję na uznanie różnorodności na naszym świecie. Dochód ze sprzedaży książki został przeznaczony na wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Dom nad błękitnym morzem to już coś dla nastoletniego dziecka, powieść w stylu Young Adult. Jesteśmy tu w świecie nieco fantastycznym, z magicznymi stworzeniami, ale ludzie nie są inni niż ci żyjący w naszym świecie codziennym. Są ci pełni strachu, unikający odmienności, ale są i ci, którzy odnajdują w sobie mnóstwo odwagi. Bohaterem jest Linus Barker, który wydaje się całkiem nudny, zwyczajny, przeciętny, szary… Aż okazuje się, że taki nie jest.
Dobrze napisana powieść, z dobrą konstrukcją, ciekawymi bohaterami, nie przegadana, nie infantylna, nie głupkowata i nie skupia się tylko i wyłącznie na wątku romantycznym. Jedna z niewielu w stylu YA, jaką polecam z czystym sumieniem.
To moje polecajki od serca. Dajcie znać, jeżeli cos się wam przydało, coś też polecacie, coś fajnego przeczytaliście z waszymi dziećmi – tymi przedszkolnymi albo tymi nastolatkowymi. Jak zawsze chętnie sprawdzę!
![prezent, ozdoby świąteczne pod choinką](https://gdziespomiedzy.pl/wp-content/uploads/2021/12/20211223_094232-1024x1024.jpg)